Dying Light i The Following – poradnik do trofeów i opinia

W4qW3rdMateriał zrealizowany dzięki uprzejmości Techland Wydawnictwo.

 facebook-icon-logo-vector_zpskmnl0nly.pn  Twitter_logo_blue_zpsgpablbbx.png  youtube-logo-square-300x300_zpsao0d3nlx.

trofea Informacje ogólne: trofea 
Stopień trudności platyny: 4/10
Ilość trofeów:  platynax1 /  zlotox2 /  srebrox10 /  brazx38
Ilość trofeów offline: 46
Ilość trofeów online: 5
Minimalna ilość przejść: 1
Trofea możliwe do pominięcia: To nie było takie trudne, prawda? (The Following)
Zglitchowane trofea: BRAK (po patchu 1.04 nie ma problemów z wbijaniem trofeów – jeżeli napotkałeś jakiś bug, daj znać w komentarzu poniżej)
Czas do zdobycia platyny: 50 godzin

Krótko i na temat, czyli opinia po splatynowaniu:
Zombie, zombie, zombie! Przed Wami krótka opinia nt. naszej rodzimej produkcji Dying Light z dodatkiem The Following, który niedawno wszedł na rynek. Dying Light za pierwszym razem kończyłam na PC, więc korzystając z okazji jaką podsunął mi los, postanowiłam przejść ją ponownie i splatynować i stworzyć dla Was poradnik, który znajdziecie poniżej. Jak zapewne wszyscy wiecie – grę stworzył Techland i aż serce się raduje, że Polacy potrafią robić tak świetne gry, które zrzeszają graczy na całym świecie. Może wysunę daleko idące wnioski, ale zaraz po serii Resident Evil to właśnie Dying Light trafia się zaszczytne drugie miejsce w mojej top liście gier z zombiakami. Ale do rzeczy.

Dying Light jest to tytuł z narracją pierwszoosobową i mamy przyjemność wcielić się w postać Kyle’a Crane’a. Chłopak pracuje incognito dla Globalnego Resortu Epidemiologicznego i ma on za zadanie przechwycić dokumenty, które położą kres zarazie wyniszczającą rasę ludzką. Na początku niewiele wiemy o całej sytuacji w Harran – mieście, w którym rozgrywa się akcja gry – oraz o wirusie i samym głównym bohaterze. To co mi w sumie przeszkadzało to to, że większą uwagę poświęcono zadaniom pobocznym niż samej głównej linii fabularnej. Niestety fabuła stanowi tylko dodatek zarówno w podstawce jak i The Following, aczkolwiek bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie końcówka The Following, która jest zdecydowanie najlepszym elementem całego scenariusza.

Gra jest oparta przede wszystkim na rozwijaniu swojej postaci i zabawie, jaką dostarcza możliwość parkouru w Harran. Mamy do dyspozycji zróżnicowaną poziomowo mapę, która często stanowi wyzwanie w przechodzeniu z jednego piętra na drugie. Co więcej mamy do dyspozycji eksplorowanie również wnętrz budynków, w których znajdziemy potrzebne do przetrwania rzeczy, które możemy później sprzedać i za zarobione pieniądze kupić bronie. Graficznie Dying Light wygląda naprawdę dobrze, a szczególnie warto zwrócić uwagę na światło i pięknie przenikające promienie przez budynki, drzewa itp.

Jeżeli chodzi o sam dodatek to należą się wielkie brawa dla Techlandu, za stworzenie dodatku, który starcza na 10 godzin i mógłby być samodzielnym tytułem. Gdyby wszystkie DLC były robione z taką zawziętością i pomysłem branża growa byłaby w erze rozkwitu. Inne studia powinny uczyć się od polskich firm. Główną nowością jest dodanie pojazdu w celu sprawniejszego poruszania się po wiosce – nowej lokacji. Przy pomocy buggy nie tylko możesz szybciej zwiedzać okolicę, ale i rozjeżdżać zombiaki i modyfikować swoje auto rodem z Mad Maxa. Najbardziej przeszkadzają jednak katastrofalne spadki FPS, których doświadczymy grając co-op. Mam też trochę zastrzeżenia do budowy mapy, ponieważ jeżeli rozgrywka jest skupiona na jeździe autem, to większość mapy powinna być do tego modelu przystosowana. Niestety w „The Following” znajduje się dużo zalesionych terenów, w których drzewa ulokowane są na tyle blisko, że nie da się przejechać i często musimy resetować nasze auto.

Czekam koniecznie na Dying Light 2 i mam nadzieję, że zostanie wprowadzone kilka usprawnień – przede wszystkim szybka podróż. O ile w podstawce możemy przenosić się z slumsów do starego miasta tylko w jednym miejscu, jednak na tak duże mapy jest to zdecydowanie za mało. Byłby to ukłon w stronę osób calakujących gry, ponieważ zbieranie wszystkich znajdziek było naprawdę męczące. Następna moja uwaga dotyczy większego skupienia się na głównej historii i przede wszystkim – głównym bohaterze. W następnej części twórcy powinni się skupić na charakterze i charyzmie postaci występujących w grze. Z całego wątku fabularnego i dodatku zapamiętałam co najwyżej 3-4 osoby.

Łowcy! Dying Light to tytuł z niewymagającą platyną i jeżeli gustujesz w grach o tematyce zombie, nie możesz ominąć tej produkcji. Platynowy pucharek wbijesz w około 50 godzin, więc mimo wszystko spędzisz w Harran dużo czasu. Jeżeli chodzi o mnie, to tytuł platynowało się bardzo przyjemnie, szczególnie, że miałam przyjemność przechodzić wszystko z eskortą (tutaj wielkie podziękowania dla Konrada, który wytrzymał ze mną te kilkadziesiąt godzin). Z czystym sumieniem mogę napisać, że jest to jeden z najlepszych tytułów co-op na konsole obecnej generacji. Pady w dłoń i staw czoła apokalipsie zombie!

PLUSY:

 • ogromna mapa do eksplorowania,
 • zakończenie dodatku „The Following”,
 • zróżnicowany ekwipunek,
 • drzewka rozwijania umiejętności,
 • modyfikacje auta w „The Following”,
 • świetna zabawa w co-op,
 • system parkouru,
 • wymagający poziom trudności,
 • udźwiękowienie,
 • cykl dnia i nocy…
 • i ten klimat nocnych wypraw z latarką!

MINUSY:

 • powtarzalność misji i wyzwań,
 • większość scenariusza,
 • spadki FPS w „The Following”,
 • brak charakterystycznych postaci,
 • w „The Following” wszystko skupia się na jeżdżeniu, a nie parkourze.

Krok po kroku:

 • Misje główne + wykonywanie questów związanych z ratowaniem ludzi  – w grze mamy 15 misji głównych, które nie powinny sprawić problemu, jeżeli zadbamy o odpowiednie uzbrojenie. Osobiście polecam od początku grać ze znajomym, a jeszcze lepiej, jeżeli Twój znajomy jest już trochę dalej w fabule i może obdarować Cię lepszym ekwipunkiem. Wracając do main questów, całość powinieneś skończyć w 6-9 godzin w zależności od umiejętności zabijania zombie.
 • Misje poboczne + strefy kwarantanny + bezpieczne strefy – Dying Light oferuje 51 questów pobocznych, które są oznaczone na mapie białym wykrzyknikiem !. Czekają na Ciebie też strefy kwarantanny i bezpieczne strefy, w których musisz zabić wszystkich przeciwników i ewentualnie włączyć zasilanie lub zastawić drzwi jakimś meblem.
 • Co-op (w międzyczasie) – najwięcej frajdy sprawia w tej grze gra ze znajomym, kilka trofeów jest związanych z wykonywaniem misji z partnerem i są to trofea związane z wyzwaniami (ukończ 10 wyzwań, wygraj 7 wyzwań), kończenie misji z 4 graczami oraz rozegranie misji w trybie współpracy, które wpadnie pierwsze.
 • Znajdźki – to jest to, co każdy trophy hunter kocha… Twórcy zafundowali nam 67 dokumentów do zebrania.
 • Clean up – prawdopodobnie zostanie Ci kilka trofków, które trzeba będzie dodatkowo grindować. Tutaj zalicza się na pewno wspinaczka na 8848 metrów, uratowanie 15 ocalałych przed ludźmi Raisa, zabicie 100 wrogów przez kopnięcie z gzymsu.

Poradnik: 
1S121452 Pogadamy o tym przy następnym spotkaniu platyna
Zdobądź wszystkie trofea.
Gratulacje! 🙂

2Sa75f53 Lot żurawia braz
Zeskocz z żurawia.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.

3S039225 Moja lewa, czy twoja? braz
Spotkaj się z Raisem.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.

4Sb87f91  Wąż w trawie braz
Ucieknij z areny.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.

5S8e21d9 Wycieczka na starówkę braz
Dotrzyj na stare miasto.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.

6S684a9b Parcie na szkło braz
Pokaż światu na zewnątrz, że wciąż żyjesz.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.

7Sf160e2 To trzeba było zrobić braz
Załatw sprawę z Tahirem.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.

8S1f3bf1 Teraz może pan wejść braz
Znajdź Camdena.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.

9Se9786c Zawrót głowy braz
Uruchom wzmacniacz.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.

10S6b4193 Słodko gorzki zloto
Ukończ grę.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia. Jedyna misja, której nie można rozegrać w co-op!

11Sa9e204 Teraz znacie całą historię zloto
Ukończ wszystkie misje poboczne.
Po patchu 1.04 nie występują problemy z wbiciem tego trofka, jednakże polecam zrobić dodatkowego save’a przed ukończeniem ostatniej misji. Gra posiada 51 misji pobocznych. Jedne są dłuższe, inne są krótsze, jednak sprawiają równie dużo przyjemności co wątek fabularny. Każda z nich jest zaznaczona wykrzyknikiem ! na mapie. Poniżej lista z wszystkimi misjami oraz ich przybliżoną lokalizacją oraz nagrodą jaką otrzymacie po ukończeniu questa.

 1. Dzień matki – slumsy – dostępna po ukończeniu misji fabularnej „Pierwsze zadanie” – 3500 punktów przetrwania.
 2. Dobrej nocy, Panie Bahir – slumsy – misja dostępna w pokoju 202 w wieży – 3500 punktów przetrwania.
 3. Rewolwerowiec – slumsy – misja dostępna w wieży, porozmawiaj z Dawudem – 3500 punktów przetrwania.
 4. Napięcie – slumsy – misja dostępna w wieży, na parterze, porozmawiaj z Alfiem – 4500 punktów przetrwania.
 5. Człowiek w masce – slumsy – misja dostępna w wiosce rybackiej, porozmawiaj z Musą – 5000 punktów przetrwania.
 6. Syn marnotrawny – slumsy – misja dostępna przy antenie komunikacyjnej, porozmawiaj z Alexi’em – 5000 punktów przetrwania.
 7. Kto zakręcił kurek? – slumsy – misja dostępna po otrzymaniu radiowego komunikatu od Alfi’ego – 5000 punktów przetrwania
 8. Wonne zioła – slumsy – misja dostępna na tablicy w wieży – 3500 punktów przetrwania, 1000$.
 9. Zapasowe okulary – slumsy – misja dostępna na tablicy w wieży – 3500 punktów przetrwania, 1000$.
 10. Szperacze – slumsy – misja dostępna w wieży, porozmawiaj z Alfiem – 5000 punktów przetrwania.
 11. Haki – slumsy – misja dostępna w wieży, następnie wysłuchaj komunikatu od Tolgi i Fatina – 1000 punktów przetrwania.
 12. Widzenie tunelowe- slumsy – misja dostępna w wieży, porozmawiaj z Blakiem, udaj się do budynku, z którego wydobywa się czerwony dym – 5000 punktów przetrwania, 1000$.
 13. Ognik – slumsy – misja dostępna w bezpiecznej strefie, porozmawiaj z Zaidem – 5000 punktów przetrwania.
 14. Kto okrada złodzieja… – slumsy – misja dostępna w bezpiecznej strefie, porozmawiaj z Jaffarem – 5000 punktów przetrwania, 1000$.
 15. Wodorosty – slumsy – misja dostępna na tablicy w wiosce rybackiej – 2500 punktów przetrwania, plan.
 16. Lornetka – slumsy – misja dostępna na tablicy w wiosce rybackiej – 2500 punktów przetrwania, 1000$.
 17. Gdzie jest moja matka? – slumsy – misja dostępna w wiosce rybackiej, porozmawiaj z Melihą – 5000 punktów przetrwania, 1000$.
 18. Jak przeżyć w krainie zombie – slumsy – misja dostępna w przystani promowej, porozmawiaj z Neielem – 5000 punktów przetrwania, 1000$.
 19. Bracie, gdzie jesteś? – slumsy – misja dostępna w kryjówce w tunelu, porozmawiaj z Osmanem – 5000 punktów przetrwania, 1000$.
 20. Trujące zioła – slumsy – misja dostępna na tablicy w wiosce rybackiej – 2500 puntów przetrwania, 1000$.
 21. Nocny ognik – slumsy – misja dostępna na tablicy w wiosce rybackiej – 2500 puntów przetrwania, 1000$.
 22. Teoria wielkiego wybuchu – slumsy – misja dostępna po otrzymaniu radiowego komunikatu od Kurta – 4500 puntów przetrwania, plan.
 23. Bezpieczeństwo za wszelką cenę – slumsy – misja dostępna w bezpiecznej strefie, porozmawiaj z Jaffarem – 7500 puntów przetrwania, 1000$.
 24. Kredki dla dzieci – slumsy – misja dostępna na tablicy w wieży – 2500 puntów przetrwania, 1200$.
 25. Części elektroniczne – slumsy – misja dostępna na tablicy w wieży – 2500 puntów przetrwania, plan.
 26. Poród – slumsy – misja dostępna po rozmowie z Macarym w budynku na południowym-wschodzie mapki – 5000 punktów przetrwania.
 27. Królowa wiedźm – slumsy – misja dostępna w bezpiecznej strefie, porozmawiaj z Dahlią – 1500 punktów przetrwania, plan.
 28. Gaz do zapalniczek – slumsy – misja dostępna na tablicy w wieży – 2500 punktów przetrwania, plan.
 29. Kawa – slumsy – misja dostępna na tablicy w wieży – 2500 punktów przetrwania, 1200$.
 30. Opatrunki i leki – slumsy – misja dostępna na tablicy w wieży – 2500 punktów przetrwania, 1500$.
 31. Szturm i akumulatory – slumsy – misja dostępna po otrzymaniu radiowego komunikatu od Tolgi i Fatina – 1000 punktów przetrwania.
 32. Święty spokój – slumsy – misja dostępna w szkole, porozmawiaj z Edwardem i Erolem – 1000 punktów przetrwania.
 33. Narzędzia – slumsy – misja dostępna po otrzymaniu radiowego komunikatu od Tolgi i Fatina – 1000 punktów przetrwania.
 34. Polowanie na zbója – slumsy – misja dostępna w bezpiecznej strefie, porozmawiaj z Dahlią – 1500 punktów przetrwania.
 35. Nerkówka – slumsy – misja dostępna w bezpiecznej strefie, porozmawiaj z Dahlią – 2000 punktów przetrwania, plan.
 36. W pogoni za rozumem – slumsy – misja dostępna w bezpiecznej strefie, porozmawiaj z Dahlią – 2000 punktów przetrwania.
 37. Rozgłośnia radiowa – Stare miasto – misja dostępna w siedzibie żaru, porozmawiaj z Savvym – 10000 punktów przetrwania.
 38. Posterunki – Stare miasto – misja dostępna w siedzibie żaru, porozmawiaj z Savvym – 10000 punktów przetrwania.
 39. Zagubieni – Stare miasto – misja dostępna w budynku, w którym ukrywa się Sammy – 5000 punktów przetrwania.
 40. Bunkier – Stare miasto – misja dostępna w bezpiecznej strefie, porozmawiaj z Ihsanem – 10000 punktów przetrwania.
 41. Rusznikarz Rupert – Stare miasto – misja dostępna na uniwersytecie, porozmawiaj z Fidanem – 5000 punktów przetrwania.
 42. Kwestia wiary – Stare miasto – misja dostępna na uniwersytecie, porozmawiaj z Mufidem – 10000 punktów przetrwania, 1500$.
 43. Strefa kibica – Stare miasto – misja dostępna w siedzibie żaru, porozmawiaj z Noah – 10000 punktów przetrwania, 1500$.
 44. Beznogi pająk – Stare miasto – misja dostępna po otrzymaniu radiowego komunikatu od Savvy’ego – 15000 punktów przetrwania, broń.
 45. Eliksir zdrowia – Stare miasto – misja dostępna po ukończeniu questu „Rusznikarz Rupert” – 10000 punktów przetrwania.
 46. Klocki dla chłopca – Stare miasto – misja dostępna w przedszkolu, porozmawiaj z Kadimem – 5000 punktów przetrwania.
 47. Loch – Stare miasto – misja dostępna w przedszkolu, porozmawiaj z Rupertem – 15000 punktów przetrwania.
 48. Troll – Stare miasto – misja dostępna w przedszkolu, porozmawiaj z małą dziewczynką – 10000 punktów przetrwania, plan.
 49. Cień króla – Stare miasto – misja dostępna po ukończeniu questu „Kwestia wiary” – 7500 punktów przetrwania.
 50. Ścigając przeszłość – Stare miasto – misja dostępna w bezpiecznej strefie, porozmawiaj z Tariqem – 10000 punktów przetrwania, 2000$
 51. Wodowanie – antena – misja dostępna po wysłuchaniu radiowego komunikatu od Volkana Dala – 10000 punktów przetrwania.

Podrzucam link do mapki, która pokazuje dokładne umiejscowienie misji (po najechaniu na numerek podświetla się nazwa misji) – SLUMSY i STARE MIASTO. W głównym menu, w opcji „Dodatki”, a następnie „Statystyki osobiste” możesz sprawdzić, których misji Ci nadal brakuje, a które już wykonałeś.

12Sa280a4 Pomoc dla ofiar braz
Zdobądź 15 pakietów pomocowych.
Pakiety pomocowe są zaznaczone VRYOZQv i pokazują się losowo na mini mapce. Otoczone są zawsze przez większą grupkę zombie lub ludzi Raisa, więc pamiętaj o odpowiednim uzbrojeniu oraz o zapasie apteczek. Ze swojej strony polecam zajmować się tym trofeum grając w co-opie – jedna osoba otwiera wytrychem zamek (jeżeli nie masz wytrychów to zawsze je możesz wytworzyć, posiadając metalowe części – jeżeli ich nie masz to po prostu rozmontuj jakąś broń). Po otwarciu skrzynki zbierz łup i zanoś go do kwatermistrza, za co dostaniesz przydatne rzeczy.

13Sd48a86 Siedzimy w tym razem braz
Uratuj 15 ocalałych przed zombie.
Questy te oznaczone są na mapie y2Cw1yw i pojawiają się losowo podczas eksploracji Harran. Po zobaczeniu takiej ikonki udaj się we wskazane miejsce i jeżeli człowiek będzie atakowany przez zombie, zabij je wszystkie, a następnie podejdź do ocalałego i odbierz nagrodę. Pamiętaj o szybkim załatwianiu sprawy, ponieważ człowiek ma ograniczoną żywotność. W głównym menu gry możesz sprawdzić statystyki wchodząc w „Dodatki”,  następnie „Statystyki osobiste”.

14Se825ec Człowiek człowiekowi wilkiem braz
Uratuj 15 ocalałych przed ludźmi Raisa.
Te zadania są również oznaczone y2Cw1yw i pojawiają się losowo podczas eksploracji Harran. Niestety pojawiają się zdecydowanie rzadziej niż zombie i możemy je spotkać tylko w Starym mieście. W internecie krąży wiele niesprawdzonych informacji o domniemanym respawnowaniu się tych questów w określonych miejscach, jednak w moim przypadku to w ogóle nie podziałało i po prostu grałam dopóki nie pojawiały się te misje. Pamiętaj o zabiciu wszystkich przeciwników i koniecznie musisz odebrać nagrodę od ocalałego, ponieważ w przeciwnym wypadku ocalony nie zostanie zaliczony do statystyk. W głównym menu gry możesz sprawdzić statystyki wchodząc w „Dodatki”,  następnie „Statystyki osobiste”.

15Sd9c623 Polowanie na sprinterów srebro
Złap 5 sprinterów.
Jeżeli posiadasz dodatek „The Following” trofeum to będzie banalnie proste, bo wystarczy przejechać lub porazić prądem z łazika sprintera. Sprinter jest oznaczony rMNZtDo. Problem zaczyna się wtedy, gdy chcemy go zabić w podstawowej wersji gry. Najlepiej uzbroić się w jakąś broń długodystansową (karabin policyjny, strzelba, pistolet), które ułatwią nieco zabicie sprintera. Pojawiają się za dnia, ale głównie w nocy (w podstawowej wersji gry), co dodatkowo utrudnia zadanie. W nocy spotkasz je często, kiedy żywią się zwłokami. Pamiętaj wtedy o powolnym i cichym podchodzenia (wyłącz koniecznie latarkę, która spłoszy sprintera). Aby podejść do niego niezauważalnie możesz wymazać się krwią zombie (najpierw musisz wykupić umiejętność przetrwania „Kamuflaż”).

7nBwMIH

16S7fb1d8 Biegam i walę, pełny serwis srebro
Ukończ 15 wyzwań Zwinności lub Siły.
Wyzwania zwinności są zaznaczone na mapie k5CBr8E, a wyzwania siły  WigyFPZ. Osobiście polecam wykonywać te pierwsze, wydawały mi się łatwiejsze, szczególnie w pierwszej okolicy – slumsach. Polegają one na uciekaniu zombie bez żadnych wspomagaczy – np. kotwiczki. W sumie musisz wykonać 15 wyzwań, bez względu na kategorię.

17Sefd3e5 Szczęśliwa siódemka braz
Wygraj 7 zawodów w trybie współpracy.
Trofeum możliwe tylko w grze z przynajmniej jedną osobą online! Podczas eksploracji Harran, na górze ekranu będą pojawiały się propozycje wyzwań, które musisz wykonać i będziesz w nich rywalizował z osobą towarzyszącą. Stają się one dostępne zaraz na początku misji, w tej trakcie lub podczas zbliżenia się do jakiegoś wydarzenia. Aktywujesz je przez naciśnięcie touchpada i Twój towarzysz musi przyjąć propozycję wyzwania, w przeciwnym wypadku wyzwanie po prostu nie włączy się. Twoim zadaniem jest wygranie 7 zawodów. Trofeum możesz oczywiście wykonać ze znajomym w ustawce.

18S49cb1e Igrzyska harrańskie braz
Weź udział w 10 zawodach w trybie współpracy.
Trofeum możliwe tylko w grze z przynajmniej jedną osobą online! Podczas eksploracji Harran, na górze ekranu będą pojawiały się propozycje wyzwań, które musisz wykonać i będziesz w nich rywalizował z osobą towarzyszącą. Stają się one dostępne zaraz na początku misji, w tej trakcie lub podczas zbliżenia się do jakiegoś wydarzenia. Aktywujesz je przez naciśnięcie touchpada i Twój towarzysz musi przyjąć propozycję wyzwania, w przeciwnym wypadku wyzwanie po prostu nie włączy się. Twoim zadaniem jest po prostu wzięcie udziału w 10 takich wyzwaniach. Trofeum możesz oczywiście wykonać ze znajomym w ustawce.

19S80565d Smykałka do handlu braz
Sprzedaj przedmioty warte 10 000 dolarów.
Kolejne proste trofeum, które niewątpliwie wpadnie podczas swobodnej rozgrywki. Twoim zadaniem jest sprzedanie przedmiotów w sklepie o łącznej wartości 10000$. Najłatwiejszym sposobem jest sprzedawanie broni, ponieważ za nie dostajesz nawet 1500 dolarów, więc dziesięć tysięcy wpadnie stosunkowo szybko. Oczywiście nie musisz sprzedawać broni, a poszczególne przedmioty zdobyte podczas eksploracji mapy. Sklepy są zaznaczone ikonką $ i znajdują się zawsze w bezpiecznych strefach oraz są czasami rozlokowane w otwartym mieście. Po podejściu do sklepu naciśnij R1, wybierając zakładkę „SPRZEDAJ” i naciśnij kwadrat, sprzedasz w ten sposób niepotrzebne rzeczy, których wartość będzie zależna od rodzaju zebranego łupu.

20Sbd406b Nieproszony gość srebro
Ukończ wszystkie strefy kwarantanny.
Stref kwarantanny w Harran jest 8 i oznaczone są XJUvNhh:

 • 5 w slumsach,
 • 3 na starym mieście.

TUTAJ znajdziesz filmik z dokładną lokalizacją wszystkich stref, ponieważ nie są zaznaczone na mapie (pojawiają się tylko w momencie zbliżenia). Aby odblokować strefę musisz oczyścić cały teren z zombie, zebrać wszystkie zrzuty. Poniżej lista z wszystkimi strefami oraz z czasem, w którym pojawia się ona w filmiku

 1. Tunel w świetlistej górze (slumsy) – 0:05 – Zbierz 5 zrzutów.
 2. Skład chemikaliów (slumsy) – 0:30 – Zbierz 5 zrzutów.
 3. Słoneczne apartamenty (slumsy) – 0:54 – Zabij wszystkie zombie.
 4. Sklep Stuffed Turtle (slumsy) – 1:19 – Zbierz 5 zrzutów.
 5. Parking podziemny (slumsy) – 1:41 – Znajdź 5 zrzutów.
 6. Apartamenty „Nowa Antalya” (Stare miasto) – 1:59 – Odnajdź 5 zrzutów.
 7. Parking (Stare miasto) – 2:20 – Zabij wszystkie zombie.
 8. Hotel „Pasiasty Smok” (Stare miasto) – 2:40 – Odnajdź 5 zrzutów.

21Sa733f3 Teraz jest bezpiecznie srebro
Zajmij wszystkie bezpieczne strefy.
Bezpieczne strefy są zaznaczone na mapie FjMwFDK.  Jest ich w sumie 16:

 • 12 w slumsach,
 • 4 na starym mieście.

Aby zabezpieczyć strefę musisz zamknąć bramę/zastawić drzwi szafą, a następnie przywrócić w niej zasilanie oraz zabić wszystkie zombie na danym terenie. Gdy przejmiesz strefę jej kolor zmieni się na zielony.

22S8873d6 Filippides srebro
Przebiegnij (zwykłym ruchem lub sprintem) 42,195 km.
Trofeum to powinno wpaść mniej więcej w połowie głównego wątku fabularnego. Zanim dostaniesz linkę, która znacznie ułatwi poruszanie się po Harran, musisz poruszać się pieszo. Czterdzieści dwa kilometry przelecą jak w oka mgnieniu, więc nie ma sensu skupiać się na tym trofeum.

23S090f86 Mount Everest srebro
Wespnij się na co najmniej 8848 metrów na różnych obiektach.
Prawdopodobnie ostatnie trofeum jakie zdobędziesz przed platyną. O ile przebiegnięcie 42 kilometrów minie szybko, tak ze wspinaczką będziesz musiał się trochę pomęczyć. Musisz wspinać się po gzymsach i rurach bez pomocy kotwiczki. Tylko ręczna wspinaczka wlicza się do tego trofeum. Na szczęście w mieście jest multum miejsc, na których można grindować to trofeum, a na poniższym filmiku pokazane jest dokładnie jak to zrobić. Nie dajcie się wrobić w spinanie się po najwyższej wieży w Harran, bo to zajmuje zdecydowanie więcej czasu niż metoda na poniższym filmiku.
FILMIK

24Se0d448 Czy to naprawdę konieczne? braz
Zabij jednego zarażonego.
Trofeum związane niejako z fabułą. Po prostu musisz zabić pierwszego zarażonego zombie. Nie da się tego pominąć.

25S973f5c Tańcz, głupi, tańcz braz
Poraź prądem elektrycznym pięciu zombie równocześnie.
Z pozoru trofeum może wydawać się trudne, ale wcale takie nie jest. Na terenie całego Harran znajdziesz skrzynki z wysoki napięciem i transformatory, a obok nich dużą kałużę. Twoim zadaniem jest zebranie grupki zombie i porażenie ich prądem – 5 przeciwników jednocześnie. Najpierw musisz zebrać zapasy domowe, które znajdziesz przeszukując mieszkania w Harran lub kupisz w sklepie. Z nich wytworzysz petardy, które przydadzą się w zebraniu przeciwników. Następnie udaj się w skazane na poniższej mapie miejsce (lub na filmiku), rzuć petardę w kałużę i poczekaj aż znajdzie się w niej odpowiednia ilość zombie. Podejdź do transformatora, naciśnij kwadrat i poczekaj na dźwięk wbitego trofka. W razie problemów poniżej filmik.

nMis0DE

26S9b7276 Nietykalny braz
Zabij 20 wrogów z rzędu bez odnoszenia obrażeń.
Kolejno proste trofeum, do którego przyda się karabin policyjna, albo jakaś inna broń dystansowa. Stań na wysokim dachu i zacznij strzelać do zombie. Uważaj, żeby przeciwnik nie zaszedł Cię od tyłu. Jeżeli przed Tobą jest misja „Muzeum”, to w niej znajduje się idealna szansa na wbicie tego trofeum. W pewnym momencie będziesz musiał się przedrzeć przez setki zombie na drugą stronę pomieszczenia. Broni tam pod dostatkiem, więc wystarczy stanąć na jakimś podwyższeniu i zacząć strzelać do zombiaków.

27S72eb0b  To jest Harraaaaan! braz
Zabij 100 wrogów, zrzucając ich kopniakami z dachu lub urwiska.
To trofeum może zająć trochę czasu. Zacznijmy od tego, że najłatwiej zrobić je w starym mieście, z uwagi na wysokie budynki. Prawie na każdym rogu znajdziesz przeciwnika stojącego na budynku. Wystarczy do niego podejść i kopnąć go tak, aby spadł z wysokości za pomocą R1. Ja starałam się jak najwięcej wspinać i zabijać wrogów w ten sposób podczas przechodzenia fabuły. Jeżeli potrzebujesz grindować to trofeum to przenieś do slumsów i idź na most niesławy (ten sam co w trofeum „Skok wariata„. Podejdź do przepaści i rzuć petardę blisko urwiska. Gdy zombie się zlecą po prostu kopnij je do wody, one się utopią, a Tobie zaliczy następnego killa do tego trofeum. Kilka powtórzeń i trofik będzie Twój. Za zabójstwo w ten sposób otrzymujesz 200/400 XP.

28Sc01f57 Usta szeroko otwarte srebro
Zabij przemieńca.
Przemieniec to zombie, które pojawia się tylko w nocy. Na minimapce widzisz ich obecność (widać białe smugi światła, które pokazują, gdzie patrzy zombiak). Jest strasznie szybki i ciężko go zabić, dlatego w nocy musisz postarać się o lepszy ekwipunek i większy zapas apteczek. Nie ma wpływu to czy zombiak niechcący spadnie z wysokości, czy zabijesz go przez pułapkę elektryczną, czy też po prostu zadźgasz go na śmierć. Każdy sposób jest dobry na wbicie tego trofeum. Najlepiej robić to w okolicy wieży w slumsach, wokół której znajduje się dużo pułapek i zawsze w sytuacji krytycznej możesz uciec do safe house’u. W miarę postępu rozwoju Twoich zdolności będziesz zyskiwał bronie i ulepszenia, które będą zabijać przemieńców jednym ciosem.

qh578fW

29Sadcc43 Ach śpij, kochanie… braz
Zabij wyjca.
Trofeum niejako związane z fabułą, ponieważ podczas ostatniej solowej misji musisz zabić wyjca, aby przejść dalej. Jest jeszcze kilka miejsc fabularnych, w których masz możliwość zabicia małego zombiaka, ale te miejsca przeważnie można pomijać. Jeżeli chodzi o samego przeciwnika to jest to rodzaj zombie, który wydaje nadzwyczaj nieprzyjemne dźwięki, które ranią naszego bohatera. Wyjca możesz zabić na dwa sposoby – poprzez podejście i naciśnięcie kwadrat (swoją drogą nie polecam tego rozwiązania) lub strzał z broni dystansowej, co sama często praktykowałam.

30S3f983b Kurczak z rożna braz
Nadziej płonącego zombie na kolce.
Kolejne proste trofeum. Tym razem zaopatrz się w mołotowa oraz petardy i idź do miejsca pokazanego na poniższym filmie. Mając przed sobą kolce rzuć w ich pobliżu petardy, aby zombiaki się zeszły. Następnie odejdź na kilka metrów i rzuć w nich mołotowem i niezwłocznie podbiegnij i kopnij je L1 w stronę kolców.

31S6860b9 Łap! braz
Zabij 50 wrogów za pomocą broni miotanej.
Broń miotana to ta, która znajduje się pod przyciskiem  dplewo  (oprócz linki) i zadaje obrażenia przeciwnikowi. Są to więc różne gwiazdki do rzucania i tomahawki. Najlepiej wytworzyć sobie wybuchające lub zapalające gwiazdki, które są najbardziej skuteczne (jeden rzut = jedna śmierć). Do stworzenia ich będziesz potrzebował: gazy, chemikaliów i ostrzy, które możesz znaleźć w czasie eksploracji budynków Harran lub po prostu kupić w sklepie.

32Secadcd Co ci strzeliło do głowy? braz
Zabij 50 wrogów za pomocą broni strzeleckiej.
Broń strzelecką możesz kupić w sklepie lub podnieść po ludziach Raisa. W czasie fabuły będziesz miał mnóstwo okazji do zebrania różnych broni, więc trofeum nie powinno stanowić problemu. Najlepiej udać się na most niesławy w slumsach (po prawej stronie mapy) i strzelać do wszystkiego co się rusza.

33S0e8d70 Elektryzujące! braz
Złap 25 wrogów w pułapkę z płotu pod napięciem.
Pułapki wyglądają tak jak na poniższym zdjęciu i są rozsiane po całym Harran, oznaczone 1emlsTQ. Pierwsze co musisz zrobić to zaopatrzyć się w petardy. Zrób sobie duży zapas i szukaj w Harran pułapek elektrycznych. Następnie rzuć w ich pobliżu petardy i zaczekaj na przyjście większej grupki zombie. Gdy nazbierasz już odpowiednią ilość włącz pułapkę (naciśnij kwadrat) i oglądaj jak zombiaki padają jeden po drugim. W sumie musisz zabić 25 zombie, więc będziesz musiał powtórzyć tę czynność jeszcze 3-4 razy. Jeżeli chodzi o same pułapki to są one zaznaczone.

fPCQ4SJ

34S3e242a Nie po oczach! braz
Oślep 25 przemieńców flarą lub latarką.
Latarkę UV otrzymasz zaraz na początku gry, natomiast jeżeli chodzi o flary to wykonasz je z jednej części plastiku, zapasów domowych i chemikaliów. Ja robiłam to trofeum latając z latarką i świecąc w oczy przemieńcom (to te zombie, które pojawiają się tylko w nocy i są ciężkie do zabicia). Pamiętaj, że musisz je oślepić, a nie tylko zaświecić im w twarz. Oślepienie zadziała w momencie, gdy przeciwnik stanie i zacznie osłaniać oczy.

35S02f11c Wysokie loty braz
Zabij 25 wrogów, używając fali uderzeniowej lub ataku z góry.
Aby wykonać atak z góry musisz najpierw odblokować umiejętność siły „Atak z góry”. Przytrzymaj r2, gdy jesteś w powietrzu, mając w dłoni broń jednoręczną. Umiejętność ta wymaga 10. poziomu siły. Możesz zeskakiwać z murków, z kilkunastu metrów – bez znaczenia. Ważne, żebyś przytrzymał r2 i zabił 25 zombie.

qJ4r1dG

36S3d1272 Mistrz judo braz
Rzuć 50 wrogami za pomocą rzutu judo.
Ta umiejętność będzie dostępna zaraz na początku gry. Możesz ją odblokować naciskając touchpad, przechodząc do zakładki umiejętności, następnie poziom zwinności i „Rzut judo”. Wymaga ona 3. poziomu zwinności. Gdy wróg szarżuje na ciebie, naciśnij x i wskaż kierunek wykonania rzutu lewym analogie. Na szczęście możesz to wykonywać na jednym i tym samym zombie, więc nie musisz czekać na 50 różnych wrogów, którzy będą biec w Twoją stronę.

GfkUF35

37S3a5b95 Szybcy i martwi srebro
Przeżyj nocny pościg poziomu drugiego lub wyższego.
Nocny pościg jest czteropoziomowy. Pierwszy poziom włącza się w momencie zauważenia przez zwykłe zombie lub przemieńca. W miarę wzrastającej liczby wrogów i zabitych przez Ciebie zombiaków w trakcie pościgu, poziom ten wzrasta. Obok minimapki masz wskaźnik, który pokazuje na jakim etapie aktualnie jesteś. Gdy 2 diamenciki podświetlą się na czerwono używaj linki, aby uciec przeciwnikom, lub wskocz do wody (np. na moście niesławy w slumsach).

38Sf9b226 Oświecenie braz
Oślep 25 wrogów za pomocą pułapek świetlnych.
Pułapki świetle działają tylko w nocy (chociaż możesz je włączyć w ciągu dnia to i tak nic nie dadzą). Pułapki świetlne to po prostu lampy UV oznaczone na minimapce 1emlsTQ. Zaopatrz się w petardy lub jakiś karabin, aby wykorzystać je do zwołania zombiaków. Podejdź do lampy i naciśnij kwadrat. Oślep w ten sposób 25 przeciwników i trofeum wpadnie.

39Sa4c52c Czeladnik braz
Wykonaj swój pierwszy przedmiot.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia. Twoim pierwszym wytworzonym przedmiotem będzie apteczka.

40Sd9a748 Mistrz rzemiosł różnych braz
Użyj planów co najmniej 100 razy.
Trofeum polega po prostu na wytworzeniu 100 przedmiotów. Obojętnie czy będą to apteczki, wytrychy czy bronie i ich modyfikacje. Wszystkie przedmioty sumują się, czyli nie musisz stworzyć np. 100 apteczek. Mogą to być różne przedmioty. Jeżeli musisz to trofeum grindować to najszybciej jest wykonywać wytrychy, które wykonujesz z metalowych części – możesz je zbierać eksplorując mapę lub rozmontowywać bronie i automatycznie je otrzymywać (w ekwipunku naciśnij l3, aby rozmontować). Przedmioty możesz wytworzyć naciskając na touchpad podczas gry, a następnie przechodząc do zakładki „Plany”.

41Sdc94e0 Sezamie, otwórz się braz
Otwórz 10 zamków za pomocą wytrychów.
Praktycznie trofeum tego nie da się pominąć, ponieważ wiele misji głównych nakazuje otwieranie zamkniętych drzwi. Po Harran rozsiane są różne skrzynie, które są zamknięte na klucz. Twoim zadaniem jest ich otworzenie za pomocą wytrychów, które wytworzysz z metalowych części lub możesz kupić w sklepie. Są 4 poziomy trudności zamków, a im ciężej tym lepsze rzeczy do znalezienia w środku. Otwieranie polega na kręceniu lewą i prawą gałką. Aby otworzyć zamek wytrychem użyj lewej gałki do obracania wytrychem i prawej gałki do obracania zamka śrubokrętem. Jeżeli wytrych zacznie wibrować – może pęknąć. Jeżeli nie wibruje to znaczy, że wytrych jest dobrze ustawiony

42Sd1be3d Wszyscy znają Kyle’a braz
Osiągnij 12. poziom przetrwania.
Patrz trofeum „Legenda Harranu„.

43Sb3ff57 Legenda Harranu srebro
Osiągnij 18. poziom przetrwania.
Najtrudniejsze drzewko do rozwinięcia to drzewko przetrwania. Za każdą śmierć odbierane są punkty przetrwania, których potrzebujesz do tego trofeum. Punkty przetrwanie zdobywasz przez:

 • wykonywanie misji głównych i pobocznych,
 • wykonywanie losowych zdarzeń (np. ratowanie ocalonych przed zombie),
 • dostarczanie zrzutów kwatermistrzowi,
 • zbieranie znajdziek.

Poleca się również wykonywanie tych czynności w nocy, ponieważ punkty przyznawane są wtedy podwójne. Jednak chyba nie muszę przypominać, że przeciwnicy nocą są mocniejsi i łatwiej o zgon, którego musisz koniecznie unikać. Wybieraj się na misje z odpowiednim ekwipunkiem i dużą ilością apteczek.

44Sb75ec5 Zwinny jak łasica braz
Osiągnij 10. poziom zwinności.
Zdecydowanie najłatwiejsze trofeum związane z rozwijaniem swoich umiejętności. Punkty doświadczenia zdobywasz przez:

 • wspinaczkę,
 • bieganie,
 • skakanie,
 • spadanie z wysokości do bezpiecznych stref (śmieci, auta, kartony).

Czyli za praktycznie wszystko co związane z parkourem. Po wbiciu 10 poziomu zwinności trofeum wpadnie.

45S4ad0c4 Mocny jak tur braz
Osiągnij 10. poziom siły.
10 poziom siły wpadnie mniej więcej pod koniec gry. Punkty doświadczenia zdobywasz przez:

 • zabijanie przeciwników (w zależności od sposobu zabicia dostajesz różne ilości XP),
 • kończenie wyzwań siły,
 • aktywowanie pułapek świetlnych, samochodowych i elektrycznych.

Pamiętaj, aby wybierać się na nocne łowy, kiedy to masz podwójną ilość XP za zabijanie przeciwników. Należy jednak wspomnieć o tym, że przeciwnicy w porach nocnych są znacznie silniejsi, dlatego pamiętaj o zabraniu odpowiedniego ekwipunku i staraj się robić wszystko po cichu, bez zwracania uwagi mutantów. Po wbiciu 10 poziomu siły trofeum wpadnie.

46S77ef22 Papier zniesie wszystko srebro
Znajdź wszystkie dokumenty do zebrania.
W grze znajduje się 67 znajdziek: 34 notatek, 16 plików audio i 17 dzienników. Drugie najbardziej żmudne trofeum zaraz obok wspinania się na wysokość powyżej 8 kilometrów. Znajdźki mogą zostać zebrane w dowolnym momencie gry, aczkolwiek polecam zostawić je sobie na koniec, po ukończeniu wszystkich zadań pobocznych, które będą odblokowywały pomieszczenia, w których będą znajdować się przedmioty. Jeżeli chcesz sprawdzić ile z nich zebrałeś po prostu naciśnij kwadrat w ekwipunku. Po kliknięciu w poniższe nazwy zostaniesz przeniesiony do filmów z lokalizacją wszystkich znajdziek.

NOTATKI, PLIKI AUDIO, DZIENNIKI

47S622669 Pilnuję twoich pleców braz
Wykonaj 1 misję w trybie współpracy.
Musisz ukończyć jedną misję – bez różnicy czy główną, czy poboczną – z przynajmniej jednym graczem w trybie co-op.

48S521b3a Poliamoria braz
Wykonaj 5 zadań w trybie współpracy podczas jednej sesji z trzema tymi samymi partnerami.
Musisz ukończyć 5 misji z trzema innymi graczami (musi być jedna ekipa, nie może być tak, że jedna osoba wyjdzie i zostanie zastąpiona przez inną) podczas jednej sesji online. Jeżeli kogoś wyrzuci w trakcie sesji – trzeba liczyć wszystko od nowa.

49Sbf4c56 Włoski hydraulik braz
Zabij wroga kluczem maszynowym, używając umiejętności wysokiego skoku, a następnie atak z góry.
Do tego trofeum potrzebujemy obojętnie jakiego klucza – może być np. francuski. O ile na początku gry możesz je kupować w sklepie, tak wraz rozwojem naszej postaci pozostanie Ci tylko możliwość zabrania go jakiemuś zombie-hydraulikowi. No właśnie. Znalezienie takiego zombie wcale nie jest łatwe. W misji pobocznej „Rewolwerowiec” otrzymasz możliwość wejścia do magazynu, w którym znajdziesz klucz. Jeżeli jesteś już po tej misji to pozostaje Ci tylko szukanie po kanałach (wejście zaznaczone na mapie na poniższym zdjęciu). Po wejściu w kanały skręć w prawo i szukaj hydraulików. Następnie musisz odblokować umiejętność siły „Atak z góry” oraz umiejętność zwinności „Przeskok”, bez których nie wbijesz tego trofeum. Wymagany poziom zwinności to poziom 4 oraz 10 poziom siły. Po znalezieniu klucza i wykupieniu umiejętności, biegnij w stronę przeciwnika (przytrzymaj lewy analog), naciśnij R1, a następnie od razu przytrzymaj r2, w celu zabicia przeciwnika.

50S5a6286 Miecz archanioła braz
Dodaj efekt płomienia do swojego miecza lub chopeszu.
Plan wykonania efektu płomienia, a dokładniej „Kozak” znajdziesz na starym mieście, w południowo-wschodniej części mapy (dokładna lokalizacja na filmiku poniżej). Miecze natomiast mogą być kupowane od 12 poziomu przetrwania oraz po ukończeniu fabuły. Wszystko co musisz zrobić to dodać ulepszenie do miecza i trofeum wpadnie. W razie problemów – poniżej filmik.

51S6b19b4 Skok wariata braz
Skocz nocą do wody z Mostu Niesławy (w slumsach).
Most Niesławy znajduje się w slumsach, po prawej stronie mapy i Twoim zadaniem jest po prostu z niego zeskoczyć do wody. Trofeum można zdobyć tylko wtedy kiedy trwa noc, dlatego cały obszar będzie roił się od zombiaków. Osobiście polecam nie przejmować się przeciwnikami tylko biec przed siebie i skakać po samochodach w celu uniknięciu walki z zarażonymi. Na środku mostu znajduje się gapa, która jest najbezpieczniejszym miejscem do skoku do wody, ponieważ most w przeważającej większości znajduje się nad lądem, a nie nad wodą. W razie problemów poniżej filmik.

THE FOLLOWING

60S1c03cc Boisz się zmoknąć? braz
Skocz na wieś.
Trofeum związane z misją fabularną. Nie do pominięcia.

61Sbc8414 Lubiłeś go, nie? braz
Spotkaj ponownie starego dobrego znajomego.
Trofeum związane z misją fabularną. Nie do pominięcia.

62S8c4764 Tak długo na ciebie czekałam srebro
Zasil szeregi Bezlicych.
Trofeum związane z misją fabularną. Nie do pominięcia.

63S2f5eaf Spocone dłonie? braz
Zabij mutanta samochodem.
Mutanty to takie duże zombie, które rzucają w Ciebie skałami i wyglądają jak żołnierze (zdjęcie poniżej). Na poniższym screenie możesz zobaczyć jak one dokładnie wyglądają. Mutanty spotkasz podczas misji fabularnych (np. „Vanitas” – 7 misja fabularna) oraz w czasie swobodnego przemieszczania się po wiosce. Jeżeli jesteś już po ukończeniu fabuły i questów pobocznych po prostu przemieszczaj się po mapie, wzdłuż dróg. Kilka kilometrów i na pewno na niego natrafisz. Jeżeli chodzi o sam sposób zabicia mutanta to najlepiej to robić we dwójkę – jedna osoba rozprasza przeciwnika i zwraca jego uwagę, a Ty po prostu walisz w niego na pełnym gazie. Jeżeli grasz sam to najlepiej najpierw wbić 12. poziom kierowcy i wybierz ulepszenia samochodu – klatka elektryczna i płomień, następnie osłab wroga jakąś mocną bronią i po tym wsiądź do buggy i wykończ przeciwnika.

rCRpIwq

64S8bf865 To nie było takie trudne, prawda? braz
Wygraj wyścig Bilala.
TROFEUM MOŻLIWE DO POMINIĘCIA. Jeżeli grasz w trybie co-op z innym graczem tylko jednemu z Was wpadnie trofik. Dlatego zaleca się robienie tej misji w pojedynkę. Bilal to mechanik, który stacjonuje na stacji benzynowej. Aby mieć możliwość wyścigów musisz najpierw ukończyć misję poboczną „Mechanik”, a następnie odebrać zlecenia następnych misji dodatkowych, które wiszą na tablicy obok kwatermistrza. Trofeum jest ściśle związane z misją „Palenie gumy”, która polega na jak najszybszym pokonaniu 23 punktów kontrolnych w czasie krótszym niż 3 minuty 20 sekund. W przypadku dłuższego rajdu nie ma możliwości powtórzenia go, więc pamiętaj też o zrobieniu zapasowego save’a!

65Sa31254 A gdyby tak wybrać inaczej? srebro
Dokonaj wyboru.
Trofeum związane z misją fabularną. Nie do pominięcia.

66S730f5e Poczułem twoją obecność braz
Bądź świadkiem spotkania kultu Posłusznych.
Trofeum związane z misją fabularną. Nie do pominięcia.

67Sc212df Ale wiesz, że to tylko punkty, prawda? braz
Osiągnij dwunasty poziom kierowcy.
Poziom kierowcy to nowe drzewko umiejętności, które możemy rozwijać. XP zdobywasz przez wykonywanie różnych questów i przede wszystkim zabijanie zombie przy pomocy buggy. Poniżej prezentuję listę, która opisuje za co konkretnie otrzymujemy punkty.

 • Zabijanie zombie – w zależności od liczby graczy, z którą gramy dostajemy od 75 do 250 XP.
 • Maksymalna prędkość – od 16 do 100 XP.
 • Wykonywanie skoków – od 16 do 100 XP.
 • Wyzwania – pojawiają się u góry ekranu i aby je aktywować musisz po prostu nacisnąć touchpada – 500 XP za każde wyzwanie.

68S454e53 Boisz się strachów na wróble? Ciekawe… braz
Zniszcz 50 strachów na wróble.
Na poniższym zdjęciu znajduje się stracha na wróble, który zlokalizowany jest zawsze na polach pełnych zombie. Na szczęście odnawia się on dosyć szybko i wystarczy odjechać na kilkadziesiąt metrów, aby pojawił się ponownie. Możesz spokojnie podczas fabuły rozwalać napotkanie kukły, ale jeżeli chcesz to szybko zrobić to na poniższym filmiku pokazuję najlepszą lokalizację do grindowania tego trofka.

u9TAiOb

69S375993 Nie aprobuję bezmyślnej zabawy braz
Zabij 500 zombie swoim łazikiem.
The Following wprowadza nowy element do gry – samochód typu buggy, który możemy dowolnie ulepszać i co najważniejsze – rozjeżdżać zombie! Aby zdobyć to trofeum trzeba po prostu zabić autem (przez przejechanie) 500 wrogów. Pamiętaj, że każde „walki” z zombie psują Twoje części do auta, które musisz systematycznie wymieniać lub naprawiać!

Poradnik napisany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora.