GNOG – Poradnik do trofeów i opinia

Pareidolia w grze – takich zagadek jeszcze nie było.

Materiał zrealizowany dzięki Double Fine, KO_OP PR Team.

 

trofeaInformacje ogólne:trofea
Stopień trudności wbicia 100%: 1/10
Ilość trofeów: platynax0 zlotox0 / x0 / x20
Ilość trofeów offline: 20
Ilość trofeów online: 0
Minimalna ilość przejść: 1
Trofea możliwe do pominięcia: 9 (GhostFrog Frustrater, Acclaimed ChefChocolate CheaterClass ClownWorm HunterStrong StomachThe Aquatic LifeVirtuoso)
Zglitchowane trofea: W patchu 1.02 znalazł się błąd, który dezaktywował trofea w grze. Upewnij się, że grasz na patchu 1.03 lub wyższym (lub nie ściągaj żadnego patcha).
Czas do zdobycia 100%: 1-3 godziny

 

Krótko i na temat:
Na naszą tapetę trafił kolejny tytuł, który wspiera PS VR, aczkolwiek sprzęt ten nie jest wymagany, aby zanurzyć się w kolorowy świat zmyślnych zagadek. GNOG jest grą we wciskanie guzików, kręcenie pokręteł i pociąganie za wajchy. Być może nie brzmi to zachęcająco, lecz kilka chwil w świecie GNOG wystarczy, aby zignorować dość prostą mechanikę i skupić się na pięknie skonstruowanych planszach, z którymi będziemy wchodzić w interakcję. Mamy do czynienia z łodzią podwodną, z pomocą której będziemy wyciągać głęboko zatopione skarby. Musimy pomóc załodze statku kosmicznego w naprawieniu szkód spowodowanych zderzeniem z meteorem. Wszystko to jest utrzymane w stylistyce, która przywodzi na myśl Hohokum albo Sound Shapes. Obrazki wyglądają, jakby żywcem zostały wyjęte z psychodelicznej kolorowanki dla dzieci, okraszone świetną elektroniczną muzyką, która żyje wraz z naszymi akcjami w świecie gry. Doskonałym przykładem budowania muzycznego klimatu jest poziom PURP-L, w którym naszym zadaniem jest pobudzić wenę smutnego muzyka. Każda odkryta przez gracza ścieżka dźwiękowa dodaje kolejne elementy graficzne i muzyczne do środowiska, a ostateczny sukces świętujemy ze śpiewającym boomboxem.

Tym razem eksperyment musi się udać!

Zagadki w GNOGu nie należą do najtrudniejszych, lecz duża w tym zasługa projektu poziomów i interfejsu graficznego. Zawsze wiadomo, w co możemy kliknąć, czym możemy poruszyć i z czym możemy wejść w interakcję. W przypadku zagadek, polegających na odgadnięciu szyfru, zawsze gdzieś w poziomie znajdziemy wskazówki dotyczące rozwiązania, lecz nie są one podane na tacy w bardzo oczywisty sposób. Komponują się one bezszelestnie z resztą otoczenia, powodując że wszystkie elementy gry zazębiają się ze sobą. W grze mamy do dyspozycji niestety tylko dziewięć poziomów. Biorąc pod uwagę, że każdy z nich  można ukończyć w około 10 minut, czas z grą może być mocno ograniczony. Regrywalności może pomóc 9 ukrytych trofeów, które wymagają wykonania konkretnej czynności w każdym z poziomów, lecz w dalszym ciągu jest to zdecydowanie gra na jedno posiedzenie.

Tak wygląda, biologicznie poprawne, karmienie młodych ptaków.

Mimo iż gra wspiera natywnie obsługę PS VR, sterowanie również i w tym przypadku odbywa się za pomocą kursora, poruszanego DualShockiem. Nie ma więc wsparcia dla PS Move, co mogłoby być pewnym ułatwieniem, szczególnie w przypadku pokręteł, których precyzyjne ustawienie padem bywa frustrujące. VR nie wpływa też na strukturę poziomów, dodaje tylko dodatkowy stopień swobody w sterowaniu kamerą. Oczywistym plusem GNOGa w VR jest całkowite zatopienie się w pięknym świecie gry, z fruwającymi elementami tła i wspomnianą już wcześniej klimatyczną muzyką. Jeśli jednak nie macie w posiadaniu tego sprzętu, a szukacie mniej brutalnej, bardziej kolorowej gry na jeden wieczór, GNOG jest zdecydowanie wart polecenia. Odstresujcie się, pomagając biednej dziewczynce w założeniu sklepu ze słodyczami, a uśmiech na pewno zagości na waszych twarzach.

Jeszcze tylko dwie ścieżki i utwór gotowy.

PLUSY:

 • audiowizualny klimat gry,
 • dobrze zaprojektowane zagadki,

MINUSY:

 • tylko 9 poziomów,
 • mała zachęta do przechodzenia ponownie,
 • miejscami mało dokładne sterowanie (kręcenie).

 

Krok po kroku:
UWAGA: W patchu 1.02 znalazł się błąd, który dezaktywował trofea w grze. Upewnij się, że grasz na patchu 1.03 lub wyższym (lub nie ściągaj żadnego patcha).

GNOG nie jest kopalnią trofeów dla ich łowców i oferuje tylko 20 brązowych pucharków. Są one jednak na tyle łatwo dostępne, że jak już zdecydujesz się na zakup tej gry, poświęć jej dodatkowe kilkanaście minut, aby zdobyć je wszystkie. Za ukończenie każdego z poziomów w grze otrzymasz jedno trofeum. Dodatkowo, w każdym z poziomów możesz wykonać konkretną akcję, która nagrodzi Cię drugim pucharem. Dwa ostatnie trofea zostaną przyznane za odblokowanie dziewiątego poziomu i za ukończenie gry. Jeśli masz problem z jakimkolwiek poziomem lub ukrytym trofeum, zapoznaj się z naszym filmikiem, pokazującym jak zdobyć wszystkie puchary w pół godziny.

Krok 1. Ukończ grę

Przejdź kolejno odblokowywane poziomy, zbierając za każdego z nich brązowe trofeum. Po odblokowaniu poziomu LAB-O zdobędziesz kolejny brąz i potem jeszcze jeden za rozwiązanie ostatniej mini-zagadki na końcu gry. W Twojej gablotce pojawią się:

 • HOM-3 
 • FRG-Y 
 • EATER 
 • CANDY 
 • LAB-O 
 • LOG 
 • VORT-X 
 • SUB-01 
 • PURP-L 
 • Head of the Class 
 • Unboxing Expert 

 

Krok 2. Ukryte trofea

Jeśli podczas przechodzenia gry nie udało Ci się odblokować któregoś z ukrytych trofeów, możesz skorzystać z opcji wybierania poziomów i wrócić do tych, których Ci zabrakło. Każdy poziom oferuje jedno dodatkowe trofeum. Po ukończeniu tych wyzwań odblokujesz następujące trofea:

 • Ghost 
 • Frog Frustrater 
 • Acclaimed Chef 
 • Chocolate Cheater 
 • Class Clown 
 • Worm Hunter 
 • Strong Stomach 
 • The Aquatic Life 
 • Virtuoso 

 

Poradnik:

HOM-3 
Complete HOM-3.
Trofeum zdobędziesz za ukończenie poziomu HOM-3.

 

FRG-Y 
Complete FRG-Y.
Trofeum zdobędziesz za ukończenie poziomu FRG-Y.

 

EATER 
Complete EATER.

Trofeum zdobędziesz za ukończenie poziomu EATER.

CANDY 
Complete CANDY.
Trofeum zdobędziesz za ukończenie poziomu CANDY.

 

LAB-O 
Complete LAB-O.
Trofeum zdobędziesz za ukończenie poziomu LAB-O.

 

LOG 
Complete LOG.
Trofeum zdobędziesz za ukończenie poziomu LOG.

 

VORT-X 
Complete VORT-X.
Trofeum zdobędziesz za ukończenie poziomu VORT-X.

 

SUB-01 
Complete SUB-01.
Trofeum zdobędziesz za ukończenie poziomu SUB-01.

 

PURP-L 
Complete PURP-L.
Trofeum zdobędziesz za ukończenie poziomu PURP-L.

 

Head of the Class 
Finish the game.
Trofeum zdobędziesz za ukończenie całej gry.

 

Unboxing Expert 
Unlock every level.
Trofeum zdobędziesz po odblokowaniu pudełka z poziomem LAB-O.

 

Ghost 
Leave no trace.
Trofeum możliwe do pominięcia! W poziomie HOM-3 nie możesz pozwolić, aby złodziej został zauważony przez któregokolwiek z mieszkańców bloku.

 • Na pierwszym piętrze wyłącz żyrandol i lampę, po czym odsłoń złodzieja, kryjącego się w regale.
 • Na drugim piętrze, po wyłączeniu prądu i włączeniu wody w piwnicy, odsłoń zasłonę przy wannie, włącz wodę i zasłoń wannę. Dopiero wtedy otwórz pralkę i suszarkę, gdzie kryje się złodziej.
 • Na trzecim piętrze, po włączeniu prądu i wyłączeniu wody w piwnicy, rozwiąż zagadkę z sygnałami satelitarnymi, co aktywuje złodzieja. Nie wracaj do tego piętra, gdy prąd jest wyłączony.
 • Na czwartym piętrze, po wyłączeniu prądu w piwnicy, upewnij się, że mieszkaniec śpi w prawym pokoju. Następnie otwórz lodówkę i ukradnij ostatnie monety.
 • Gdy złodziej ucieknie na linie, naciśnij nos na górnym piętrze i ukończ poziom, aby odblokować trofeum.

 

Frog Frustrater 
Please don’t bother the amphibians.
Trofeum możliwe do pominięcia! W poziomie FRG-Y, po otwarciu tylnego panelu, naciśnij  na żabie na stole sześć razy, a odblokujesz trofeum.

 

Acclaimed Chef 
Keep the kitchen clean.
Trofeum możliwe do pominięcia! W poziomie EATER, nie popełnij żadnego błędu przy gotowaniu:

 • Ustaw temperaturę na środek.
 • Do lewej patelni wrzuć trzy jagody.
 • Do prawego garnka wsyp przyprawę i pięć nasion.
 • Do lewej patelni wsyp przyprawę.
 • Ustaw zegarek na pozycję godziny 7:30.

 

Chocolate Cheater 
Watch what you eat.
Trofeum możliwe do pominięcia! W poziomie CANDY, bezbłędnie rozwiąż zagadkę w wybieranie odpowiednich pól na tabliczce czekolady. Właściwe pola są zaznaczone na górze stojaka na prawo od dziewczynki w sklepie ze słodyczami. W górnym rzędzie zaznacz pola 1, 3, 5 i 6. W dolnym rzędzie zaznacz pola 1, 2 i 4.

 

Class Clown 
Daydream at the blackboard.
Trofeum możliwe do pominięcia! W poziomie LAB-O, po tym jak odsuniesz tylny panel, obracaj tablicą w dolnej części ekranu przez kilkanaście sekund, dopóki nie wyskoczy powiadomienie o trofeum.

 

Worm Hunter 
Leave no worm behind.
Trofeum możliwe do pominięcia! W poziomie LOG, zjedz ptakiem wszystkie robaki. Aby nie zablokować sobie tej możliwości, nie aktywuj żadnego z ptaków wewnątrz drzewa, dopóki nie wyklujesz wszystkich jaj.

 

Strong Stomach 
Test the astronaut for space sickness.
Trofeum możliwe do pominięcia! W poziomie VORT-X, gdy przeniesiesz astronautę do modułu naprawczego na zewnątrz statku, obróć nim siedem razy, aby odblokować trofeum.

 

The Aquatic Life 
Discover what lurks below.
Trofeum możliwe do pominięcia! W poziomie SUB-01, zjedź nurkiem na samo dno oceanu, gdzie zobaczysz stwora, widocznego w ikonie trofeum.

 

 Virtuoso 
Experiment in the studio.
Trofeum możliwe do pominięcia! W poziomie PURP-L, po otwarciu tylnego panelu, naciśnij  na każdym z białych pól po obu stronach muzyka. Następnie, po drugiej stronie planszy, porusz pionowymi pokrętłami po lewej i po prawej stronie ekranu. Wykonanie obu tych czynności odblokuje trofeum.

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!