Gravity Rush 2 – Poradnik do trofeów i opinia

Kocie ruchy!


Materiał stworzony dzięki uprzejmości PlayStation Polska.

 

trofeaInformacje ogólne:trofea
Stopień trudności platyny: 3/10
Ilość trofeów: platynax1 / zlotox4  / x13 / x19
Ilość trofeów offline: 37
Ilość trofeów online: 0
Minimalna ilość przejść: 1
Trofea możliwe do pominięcia: 0
Zglitchowane trofea: BRAK
Czas do zdobycia platyny: 30-50 godzin

 

Krótko i na temat, czyli opinia po zdobyciu wszystkich trofeów:

Jako orędownik najlepszej konsoli na rynku, PS Vita, posmutniałem, gdy dowiedziałem się, że seria Gravity Rush wyprowadza się na stałe z wyspy Vita i przenosi się do metropolii PS4. Mimo tego ciosu, muszę przyznać, że gra Studio Japan i Project Siren bardzo dobrze odnalazła się na dużej konsoli i cieszę się, że może być wypróbowana przez szersze grono odbiorców (mimo iż dane sprzedaży nie wskazują na to, że tak faktycznie się stało… ale to dyskusja na inną porą).

Niby Kat a z psami dogaduje się całkiem nieźle.

Pierwsza część Gravity Rush jest jednym z największych tytułów wewnętrznych Sony, jakie zostały wypuszczone na PS Vita. W grze wcielamy się w dziewczynę o imieniu Kat, która budzi się w nieznanym sobie mieście w towarzystwie tajemniczego kota (ha!), dzięki któremu odkrywa w sobie moc zmiany siły grawitacji. Za wciśnięciem jednego przycisku podłoga może stać się sufitem a lewa ściana podłogą. Nie wiem, czy czujnik ruchu w PS Vita był źródłem tego pomysłu, czy też leżał on w szufladzie dopóki nie trafił się sprzęt, który będzie potrafił go dobrze zaimplementować. W każdym razie, zabawa w spadanie we wszystkie kierunki była bardzo udana. Fabuła nie została mi przez te cztery lata w pamięci, co może świadczyć albo o jej sile, albo o stanie mojej głowy. Tak czy siak, po obejrzeniu jednego czy dwóch filmików na YouTube w celu odświeżenia wydarzeń z części pierwszej, byłem gotowy zasiąść do Gravity Rush 2. Przy okazji, wspomniane filmiki powinny być lekturą obowiązkową dla nowicjuszy w świecie Kat. Bez tego, duża część fabuły będzie zupełnie niezrozumiała, a pojawiające się postaci nic wam nie powiedzą.

W prologu Gravity Rush 2 dowiadujemy się, że Kat została rozdzielona od swojej towarzyszki z ‚jedynki’ – Raven. Nasza bohaterka podróżuje z grupą wędrownych górników i ich flotą latających domów, żyjąc od pierwszego do pierwszego, pomagając wydobywać kryształy ze złóż stworzonych przez burze grawitacyjne. Ponieważ Dusty, wierny koci towarzysz, również gdzieś się zapodział, Kat musi polegać na sile swoich mięśni i zapomnieć o swoim tytule Królowej Grawitacji. Bez obaw, w momencie pierwszego poważnego zagrożenia Kat wypowiada życzenie, że bardzo chciałaby odnaleźć swojego kota. Wtem, bez żadnego wytłumaczenia, Dusty pojawia się w samą porę, aby pomóc bohaterce pokonać przeciwników. Rozłamu ludzkości nie stwierdzono, ale Deus Ex Machina jak się patrzy.

Ktoś chyba niedawno grał w Inside…

Niedługo po tych wydarzeniach Kat, wraz z całą górniczą trupą, trafia do miasta, które różni się zdecydowanie od środowisk, które są nam znane z jedynki. Autorzy postanowili dać pole do popisu graczom i umiejętnościom Kat i odeszli od dość horyzontalnej architektury Hekseville na rzecz znacznej wertykalności. Dzielnice miasta nie są już położone tylko obok siebie, ale status społeczny mieszkańców można poznać po tym jak ‚wysoko’ mieszkają. Od biedoty, zamieszkującej sypiące się chaty na samym dole, przez rynek, parki i dzielnicę przemysłową na środku, po dzielnicę bogaczy i ich wielkie posiadłości wysoko w chmurach. Takie zaplanowanie przestrzeni pozwala Kat rozwinąć grawitacyjne skrzydła, chociaż podróże pomiędzy dzielnicami mogą się dłużyć, jeśli musimy je wykonywać ‚ręcznie’. Powraca na szczęście system szybkiej podróży, w postaci studzienek kanalizacyjnych, które pozwalają skrócić ten proces.

Rozwarstwienie społeczne jest też ważnym elementem fabuły, a przynajmniej jej części. Gra porusza sprawy nierówności społecznej, rewolucji i dyktatury, co stoi w dość mocnym kontraście do cel shadingowej grafiki i dość naiwnego usposobienia Kat. Trzeba przyznać, że grze udaje się jednak dobrze poprowadzić ten wątek. Kończy się on mniej więcej w jednej trzeciej gry, gdy nasi bohaterzy przenoszą się do innego, a potem do jeszcze kolejnego miejsca. Nie chcąc psuć zabawy poznania ich losów, powiem tylko, że powracamy w fantastyczne i zakręcone klimaty znane z pierwszej części gry. Mimo iż nie wszystko w fabule było dla mnie jasne, kilka zwrotów akcji, które zafundowali deweloperzy, powoduje że muszę dać grze za opowieść kciuka w górę.

Również mechanicznie gra zasługuje na wysokie noty. Gravity Rush 2 przejęła praktycznie wszystkie elementy z pierwszej części gry, włącznie z możliwością wykorzystania czujnika ruchu w kontrolerze do sterowania kamerą. Mimo iż nie jestem przeciwnikiem takich rozwiązań, ten sposób kontroli nie przypadł mi tutaj do gustu i szybko przełączyłem się na starą, dobrą prawą gałkę analogową. Jedynym technicznym problemem, jakiego doświadczyłem, były problemy z pracą kamery podczas szybszych walk i przy poruszaniu się po zamkniętych przestrzeniach. Poziom frustracji nie dorównywał temu z The Last Guardian, ale przez pracę kamery musiałem kilkakrotnie przechodzić niektóre fragmenty gry, gdzie błąd perspektywy powodował, że pokazywał mi się ekran ‚game over’. Jeśli chodzi o poruszanie się Kat i walkę, wszystko działa bardzo dobrze. Możemy atakować przeciwników z powietrza kopniakiem grawitacyjnym, budować zwykłe kombo pięściowo-stopowe na ziemi, lub ciskać we wrogów okolicznymi przedmiotami. Mamy też do dyspozycji ataki specjalne, które można aktywować po naładowaniu się specjalnego paska. Wszystko to było już jednak w Gravity Rush. Nowością są dwa odmienne style walki – księżycowy i jowiszowy. W tym pierwszym Kat staje się lekka i może skakać wyżej i teleportować się podczas ataku z powietrza. W tym drugim Kat jest ciężka i wolna, lecz jej ataki mają dodatkową siłę. Niestety, oprócz momentów, w których byłem zmuszony do korzystania z nich, rzadko kiedy decydowałem się na zmianę stylu walki. Gra nie wymagała tego ode mnie na normalnym poziomie trudności. Wszystkie walki były do opanowania ‚po staremu’, a nowinki były niezbędne tylko w niektórych misjach pobocznych.

… albo Dark Souls.

Podobnie ma się sprawa z talizmanami – znajdźkami, które pozwalają Kat zwiększać jej moce – silniejsze ataki, mniejsze zużycie energii, większy pasek życia, itp. W praktyce, obsadziłem wszystkie trzy dostępne miejsca talizmanami, które zwiększają zasięg przyciągania kryształów (waluty w grze), dzięki czemu zbierałem ich więcej podczas eksploracji otwartego świata. Być może sytuacja wygląda inaczej na najwyższym stopniu trudności, lecz mam co do tego wątpliwości. Mimo to, nie mam nic przeciwko tym dodatkom, które na pewno zwiększają opcje personalizacji stylu gry.

Inną nowinką jest aparat, który jest de facto trybem foto wbudowanym w samą grę. Kat okazjonalnie potrzebuje się nim posłużyć podczas misji. Jest on też niezbędny do odblokowania niektórych trofeów. Inną zachętą robienia ciekawych zdjęć jest możliwość ich publikacji online. Inni gracze mogą je wtedy znaleźć w swojej grze i dać im wirtualną łapkę w górę. Być może jest to kolejny zbędny gadżet, lecz niektóre zdjęcia, które znalazłem były naprawdę ciekawe. Na pewno nie przeszkadza tutaj fakt, że gra, we wspomnianej cel shadingowej oprawie, wygląda naprawdę ładnie. Drobnym mankamentem jest niewielki zasięg widoczności elementów środowiska, przez co przy przemieszczaniu się między lokacjami często widzimy nagle pojawiające się budynki.

Poza robieniem zdjęć i przechodzeniem misji fabularnych, gra pozwala nam sprawdzić się w wyzwaniach, w których musimy wykorzystać umiejętności Kat. Może być to wyścig, walka na czas czy roznoszenie ulotek. W każdym razie 20 wyzwań pozwoli nam spędzić w Gravity Rush dodatkowe kilka godzin. Jeśli dołożyć do tego kilkadziesiąt misji pobocznych, opcjonalne dialogi, możliwość odwiedzania kopalni i wykonywania w nich specjalnych zadań czy pokonywania ogromnych przeciwników, a także szukanie skrzynek ze skarbami ukrytych w świecie gry, całkowity czas gry urośnie nawet do 50 godzin. Wydaje mi się, że jest tego trochę za dużo. Mimo iż mechanika gry jest ciekawa, to nie jest na tyle głęboka, aby bawić przez tak długi czas. Dodatkowo, niektóre minigierki (na przykład podnoszenie ludzi i ciskanie nimi w kierunku sklepów), sprawiają wrażenie zapychaczy, które nie przynoszą dużo frajdy. Być może jednak się mylę i wbudowane rankingi online oraz możliwość wysyłania wyzwań znajomym z PSN i śrubowania wyników przykują uwagę niektórych graczy na dłużej.

W podsumowaniu, Gravity Rush 2 jest bardzo dobrą grą, która wnosi dużo świeżości w świecie gier akcji. Ciekawy pomysł supermocy głównej bohaterki pozwala jej wybić się na tle asasynów, co w połączeniu z odjechaną fabułą daje smaczną miksturę. Jest to pozycja obowiązkowa dla fanów pierwszej części gry, a nowicjuszy zachęcam również do spróbowania zremasterowanej jedynki, która niedawno ukazała się na PS4.

Plusy:

 • zabawa z grawitacją,
 • sympatyczni bohaterowie,
 • ładne środowiska,

Minusy:

 • problemy pracy kamery,
 • farmienie kryształów.

 

Krok po kroku:

Gra pozwala na ponowne rozgrywanie zarówno misji fabularnych jak i pobocznych. Nie ma więc obaw, że przeoczysz jakiekolwiek trofeum. Dodatkowo, niektóre misje dają możliwość uzbierania dużej liczby kryształów do zwiększania mocy Kat, a w innych znajdziesz doskonałe miejsca na odblokowanie trofeów związanych z używaniem jej umiejętności. Standardowo polecam zacząć zabawę od…

 

Krok 1 – Ukończ misje fabularne i poboczne na dowolnym poziomie trudności

Gra oferuje trzy poziomy trudności, lecz nie zależą od nich żadne trofea. Rozgrywka nie jest trudna i jedynie walki z bossami mogą przysporzyć więcej problemów i zmuszać do kilku prób ich pokonania. Ja polecam grę na poziomie normalnym – tak, jak założyli sobie twórcy – aczkolwiek łatwy poziom trudności może przyspieszyć rozgrywkę. W trakcie przechodzenia misji fabularnych warto zbierać kryształy porozrzucane po mapie, aby jak najmniej czasu spędzić na późniejszym grindowaniu.

Podczas przechodzenia misji 21 Kat zostanie zaatakowana przez grupę kilkunastu Nevi w zamkniętym pomieszczeniu. Jest to świetne miejsce na zdobycie kilku trofeów, związanych z używaniem jej umiejętności specjalnych. Dojście do tego momentu od początku misji może zająć jednak około 10 minut, dlatego polecam zapisać stan gry zaraz na początku starcia, następnie odblokować jedno z trofeów, wczytać stan gry i powtarzać aż do zdobycia wszystkich pucharów (Koci pazur; Uwaga, silny wiatr; Horyzont zdarzeń), przed kontynuowaniem fabuły.

Dodatkowo, zwracaj uwagę na ‚dziwne wydarzenia grawitacyjne’ (Strange Gravitational Phenomena), które pojawiają się jako notyfikacje w prawym górnym rogu ekranu. Ich wystąpienie informuje o tym, że w jednym z pięciu obszarów, gdzie można wydobywać kryształy, pojawił się specjalny boss. Pokonanie bossów z wszystkich pięciu obszarów jest wymagane do trofeum Tropicielka szczelin. Drugim fenomenem grawitacyjnym, na który musisz zwrócić uwagę, są burze (notyfikacja Gravity Storm in Progress). Podczas nich możesz próbować zdobyć trofeum Instrukcje wydobycia, schodząc na trzeci poziom kopalni Delvool. Ponieważ wydarzenia te występują losowo, postaraj się je wykorzystać jak najszybciej.

Po ukończeniu tego kroku odblokujesz następujące trofea:

 • Kat powstaje 
 • Test grawitacji 
 • Banga rozwija żagle 
 • Rewolucja w Jirga Para Lhao 
 • Mrok w Hekseville 
 • Koniec zloto
 • Dzień z życia Kat 
 • Codzienne rutyny Kat 
 • Kat wyrabia nadgodziny 
 • Nagroda za długotrwałą służbę zloto
 • Koci pazur 
 • Uwaga, silny wiatr 
 • Horyzont zdarzeń 
 • Instrukcje wydobycia 
 • Ekspertka wydobycia 
 • Budowa w rurach 
 • Tropicielka szczelin 

 

Krok 2. Znajdźki

W trakcie gry odblokujesz sześć albumów, do których wkleisz po 10 zdjęć. Albumy dzielą się na trzy grupy – malunki na ścianach, znane miejsca oraz osoby. Z każdym albumem związane jest jedno trofeum. Wszystkie miejsca i osoby do sfotografowania opisane są jednym zdaniem podpowiedzi, które niestety nie zawsze jest szczególnie pomocne. Osobną kategorią znajdziek są studzienki kanalizacyjne, które służą za stacje szybkiej podróży w grze. Jest ich w sumie 21. Miejsca ich występowania widoczne są z dużych wysokości jako niebieskawe kręgi światła tuż nad ziemią. Większość z nich odblokujesz podczas przechodzenia misji i szukania obiektów do sfotografowania. Resztę znajdziesz dzięki szczegółowym opisom poniżej. Po drugim kroku odblokujesz:

 • Fanka Saghassiego 
 • Maniaczka Saghassiego 
 • Przewodniczka 
 • Super przewodniczka 
 • Portrety 
 • Uśmiech! 
 • Mistrzyni kanałów 

 

Krok 3. Wyzwania

Ogrywanie misji odblokuje 20 wyzwań, w których Kat będzie musiała korzystać ze swoich zdolności do zdobywania medali. Wyzwania są tym łatwiejsze, im bardziej rozwinięte są umiejętności Kat. Warto więc do nich podejść po uzbieraniu pewnej liczby kryształów. Dobre wyniki w wyzwaniach nagrodzą Cię kryształami, dzięki czemu spędzisz mniej czasu na farmowaniu ich w ostatnim kroku. Dodatkowo, zdobędziesz następujące trofea:

 • Nowa pretendentka 
 • Brązowa medalistka 
 • Srebrna medalistka 
 • Złota medalistka zloto

 

Krok 4. Zbieranie kryształów i pozostałe trofea

Ukończenie gry, wszystkich misji i wyzwań nie wystarczy, aby uzbierać kryształy potrzebne do pełnego ulepszenia umiejętności Kat. Aby dobić do wymaganych 87000 kryształów musisz albo bawić się w górnika i zbierać je w obszarach kopalni, lub skorzystać z równie nudnej sztuczki, która znacznie przyspieszy ten proces. Po szczegóły zapraszam do opisu trofeum Kat Mocy. Będzie to najprawdopodobniej Twoje ostatnie trofeum przed platyną.

 • Wir księżycowy 
 • Kula destrukcji 
 • Przypływ mocy 
 • Kat kontra świat 
 • Święta trójca 
 • Wytwarzamy talizmany 
 • Kat mocy 
 • Kolekcjonerka klejnotów zloto
 • Super grawitorka platyna

 

Poradnik:

Super grawitorka platyna
Udało ci się zebrać wszystkie trofea.
Gdyby nie zbieranie kryształów, platyna byłaby dobrze zbalansowana. Niestety, konieczność grindowania nigdy nie jest niczym fajnym. Polecam dobrą płytę lub podcast do zabicia czasu.

 

Kat powstaje 
Udało ci się wrócić do osady Banga.
Trofeum związane z fabułą. Odblokujesz je po ukończeniu Prologu.

 

Test grawitacji 
Udało ci się zaliczyć samouczek manipulowania grawitacją.
Trofeum związane z fabułą. Odblokujesz je jakiś czas po ukończeniu pierwszej misji.

 

Banga rozwija żagle 
Udało ci się zaliczyć rozdział w Bandze.
Trofeum związane z fabułą. Odblokujesz je po ukończeniu czwartej misji.

 

Rewolucja w Jirga Para Lhao 
Udało ci się zaliczyć rozdział w Jirga Para Lhao.
Trofeum związane z fabułą. Odblokujesz je po ukończeniu 12. misji.

 

Mrok w Hekseville 
Udało ci się zaliczyć rozdział w Hekseville.
Trofeum związane z fabułą. Odblokujesz je po ukończeniu 20. misji.

 

Koniec zloto
Udało ci się zaliczyć rozdział w Eto.
Trofeum związane z fabułą. Odblokujesz je po ukończeniu 27. misji. Misje 21-27 nie są dostępne od razu po ukończeniu rozdziału w Hekseville. Ich odblokowanie wymaga porozmawiania ze świetlistą postacią, która pojawi się w różnych miejscach mapy. Będzie ona oznaczona na mapie dymkiem z trzema kropkami, podobnie jak inne konwersacje z NPC. Dopiero po wymianie kilku zdań na mapie pojawi się znacznik misji fabularnej. Jest ona tym łatwiejsza do przeoczenia, gdyż po misji 20 ukazują się napisy ‚końcowe’. Nie daj się zwieść i szukaj światła.

 

Dzień z życia Kat 
Udało ci się zaliczyć 1 misję poboczną.
Patrz opis trofeum Nagroda za długotrwałą służbę.

 

Codzienne rutyny Kat 
Udało ci się zaliczyć 20 misji pobocznych.
Patrz opis trofeum Nagroda za długotrwałą służbę.

 

Kat wyrabia nadgodziny 
Udało ci się zaliczyć 40 misji pobocznych.
Patrz opis trofeum Nagroda za długotrwałą służbę.

 

Nagroda za długotrwałą służbę zloto
Udało ci się zaliczyć wszystkie misje poboczne.
W grze występuje 49 misji pobocznych. Są one znacznie krótsze od misji fabularnych. Ich wypełnianie nagradzane jest różnymi bonusami – meblami do ‚domu’ Kat, talizmanami, odblokowaniem wyzwań oraz zwiększeniem maksymalnego zdrowia i energii grawitacyjnej. Nie wszystkie misje dostępne są od razu a niektóre są powiązane mniejszymi wątkami fabularnymi. Żadna z misji nie jest pomijalna. Szukaj na mapie niebieskich znaczników.

 

Wir księżycowy 
Udało ci się chwycić 5 wrogów w jedno pole wirowe w stylu Księżyca.
Kat zdobywa moc Księżyca podczas dziewiątej misji, jednak zdobycie tego trofeum tak wcześnie nie jest najłatwiejsze. Pole wirowe wytwarzasz poprzez rzucanie przedmiotami we wrogów, gdy korzystasz z mocy Księżyca. Naciśnij , aby podnieść pobliskie przedmioty i ponownie  aby nimi rzucić. Trafieni wrogowie zostaną zablokowani polem wirowym. Aby odblokować to trofeum, 5 wrogów musi zostać złapanych w jedno pole. Dobrym miejscem na to jest misja 18 (Two Angels). Już na samym początku będziesz mieć do czynienia z dużą grupą wrogów w parku, gdzie znajdziesz dużo przedmiotów do ciskania. Wykonaj kilka rzutów w gęste skupisko przeciwników, a trofeum powinno zostać odblokowane.

 

Kula destrukcji 
Udało ci się pokonać 3 wrogów jedną kulą odłamków w stylu Jowisza.
Kula odłamków jest odpowiednikiem pola wirowego w stylu Księżyca. Jeśli nie zdobędziesz tego trofeum podczas misji 12, w której nauczysz się stylu Jowisza, powtórz misję 18, tak jak przy pucharze Wir księżycowy.

 

Przypływ mocy 
Udało ci się pokonać 5 wrogów jednym gwałtownym kopniakiem w stylu Jowisza.
Gwałtowny kopniak to zaawansowana forma kopniaka grawitacyjnego, który odblokujesz w misji 12, wraz z nabyciem umiejętności stylu Jowisza. Aby wykonać to uderzenie wzbij się w powietrze , weź na cel przeciwnika, a następnie przytrzymaj  przez kilka sekund, dopóki kopniak nie naładuje się w pełni. Puść , aby Kat zanurkowała w przeciwnika, wywołując falę uderzeniową, która ma szansę pokonać wrogów dookoła. Trofeum możesz odblokować zaraz po zdobyciu tej umiejętności, lub w dalszej części gry – na przykład podczas misji 18, omawianej przy okazji trofeum Wir księżycowy.

 

Koci pazur 
Udało ci się pokonać 10 wrogów jednym wirującym szponem.
Patrz opis trofeum Horyzont zdarzeń.

 

Uwaga, silny wiatr 
Udało ci się pokonać 10 wrogów w ciągu 10 sekund jednym tajfunem grawitacji.
Patrz opis trofeum Horyzont zdarzeń.

 

Horyzont zdarzeń 
Udało ci się pokonać 10 wrogów jedną mikro czarną dziurą.
Wirujący szpon, tajfun grawitacji i czarna dziura to specjalne ataki Kat w różnych stylach, które może wykonać, gdy naładuje się czerwony pasek pod paskiem zdrowia. Pasek ładuje się poprzez zadawanie i przyjmowanie obrażeń od wrogów. Gdy wypełni się w 100%, naciśnij , aby wykonać atak. Nie ma w grze dużo miejsc, gdzie spotkasz 10 przeciwników na raz. Dobrym miejscem jest misja 18, opisana przy okazji trofeum Wir księżycowy. Łatwiej to trofeum odblokować w misji 21, gdzie Kat stawia czoła kilkunastu ‚podstawowym’ Nevi. Dotarcie do tego momentu misji może zająć Ci jakieś 10 minut dlatego najlepiej poradzić sobie z tymi trofeami podczas głównej rozgrywki, a nie poprzez ponowne odgrywanie misji. Gdy dojdzie do konfrontacji z wrogami, zapisz grę, wykonaj jeden ze specjalnych ataków i odblokuj jedno trofeum. Następnie wczytaj stan gry i powtórz te czynności dla dwóch pozostałych styli.

 

Instrukcje wydobycia 
Udało ci się dotrzeć do 3. warstwy w kopalni otworowej Delvool.
Kopalnia otworowa Delvool jest dostępna tylko podczas burzy grawitacyjnej (Gravitational Storm in Progress). Gdy zobaczysz taką notyfikację udaj się na mapie do miejsca, w którym możesz skorzystać z transportu do różnych kopalni. Następnie wybierz lokację, w której szaleje burza. Każdy poziom kopalni zmusza Cię do wykonania określonego zadania, które aktywujesz kamienną tablicą, tak jak ma to miejsce w kilku głównych misjach. Po wykonaniu zadania, możesz skorzystać z portalu, aby iść głębiej, lub skorzystać z windy i wrócić na powierzchnię. Aby odblokować trofeum musisz wypełnić dwa zadania i przejść przez portal na trzeci poziom. Nie musisz wykonywać zadania trzeciego.

 

Kat kontra świat 
Udało ci się pokonać 1000 wrogów.
To trofeum powinno się odblokować bez większego wysiłku podczas przechodzenia misji głównych i pobocznych. Dodatkowych wrogów zawsze możesz spotkać w kopalniach lub przez ponowne przechodzenie misji, lecz nie powinno to być konieczne.

 

Nowa pretendentka 
Udało ci się rozegrać misję wyzwania.
Patrz opis trofeum Złota medalistka.

 

Brązowa medalistka 
Udało ci się zaliczyć wszystkie misje wyzwania na poziomie brązowym lub wyższym.
Patrz opis trofeum Złota medalistka.

 

Srebrna medalistka 
Udało ci się zaliczyć wszystkie misje wyzwania na poziomie srebrnym lub wyższym.
Patrz opis trofeum Złota medalistka.

 

Złota medalistka zloto
Udało ci się zaliczyć wszystkie misje wyzwania na poziomie złotym lub wyższym.
Gra oferuje 20 wyzwań, które odblokowują się poprzez wypełnianie misji głównych i pobocznych. Za każde z wyzwań można otrzymać brązowy, srebrny lub złoty medal, co pociąga za sobą odpowiednią nagrodę w postaci kryształów. Zdobycie złotych medali, oprócz odblokowania trofeum, pomoże w ograniczeniu liczby czasu potrzebnej do uzbierania kryształów, niezbędnych do ulepszenia wszystkich umiejętności Kat.

 

Święta trójca 
Udało ci się użyć trzech rodzajów talizmanów jednocześnie.
Talizmany występują w trzech rodzajach – normalnym, księżycowym i jowiszowym, podobnie jak moce Kat. Zakładanie talizmanów ulepsza różne umiejętności Kat – siłę uderzenia, pasek życia, przyciąganie kryształów, itp. Możesz je zdobyć w kopalniach rozbijając zielone złoża. Są one też nagrodami za niektóre misje. Aby odblokować trofeum, musisz założyć po jednym talizmanie z każdego rodzaju. Naciśnij ‚Options’ na kontrolerze a następnie przejdź do sekcji Talizmany w menu. Włóż do każdego ze slotów po jednym talizmanie a puchar zostanie Ci przyznany.

 

Wytwarzamy talizmany 
Udało ci się 3 razy połączyć talizmany.
Łączenie talizmanów możliwe jest w drugim akcie gry, gdy odwiedzisz starą znajomą z ‚jedynki’. Oprócz domu Kat i wejść do kopalni jest to jedno ze specjalnych miejsc na mapie. Znajduje się w dzielnicy Pleajeune. Aby odblokować trofeum, pójdź do Aki i wybierz opcję łączenia talizmanów. Wybierz dowolne dwa z już posiadanych przedmiotów i połącz je ze sobą. Powtórz tę czynność trzykrotnie aby odblokować trofeum.

 

Fanka Saghassiego 
Udało ci się znaleźć wszystkie obrazy Saghassiego w Jirga Para Lhao.
W Jirga Para Lhao znajduje się 10 obrazów Saghassiego. Poniżej filmik z lokalizacją wszystkich obrazów.

 • 0:08 Hekseville : Obrazy Saghassiego
 • 1:58 Hekseville : Miejsca
 • 3:48 Jirga Para Lhao : Obrazy Saghassiego
 • 5:38 Jirga Para Lhao : MiejscaUWAGA! Zdjęcie numer 9 do kolekcji Jirga Para Lhao : Miejsca można zrobić tylko podczas misji numer 10 „No Messiah, No Message”.
 • 7:28 Portrety : Mężczyźni
 • 9:18 Portrety : Kobiety

 

Maniaczka Saghassiego 
Udało ci się znaleźć wszystkie obrazy Saghassiego w Hekseville.
W Hekseville znajduje się 10 obrazów Saghassiego. Patrz opis trofeum Fanka Saghassiego.

 

Przewodniczka 
Udało ci się odkryć wszystkie miejsca w Jirga Para Lhao.
W Jirga Para Lhao znajduje się 10 miejsc do sfotografowania. Patrz opis trofeum Fanka Saghassiego.

Zdjęcie numer 9 do tej kolekcji można zrobić tylko podczas misji numer 10 „No Messiah, No Message”. Jeśli nie uda Ci się tego zrobić podczas przechodzenia głównej fabuły, możesz ją powtórzyć z menu w domu Kat. Fontannę, której należy zrobić zdjęcie, znajdziesz tuż po spotkaniu z Sydem i Cecie.

 

Super przewodniczka 
Udało ci się odkryć wszystkie miejsca w Hekseville.
W Hekseville znajduje się 10 miejsc do sfotografowania. Patrz opis trofeum Fanka Saghassiego.

 

Portrety 
Udało ci się zebrać kolekcję portretów mężczyzn.
Kat musi sfotografować 10 mężczyzn rozsianych po Jirga Para Lhao i Hekseville. Patrz opis trofeum Fanka Saghassiego.

 

Uśmiech! 
Udało ci się zebrać kolekcję portretów kobiet.
Kat musi sfotografować 10 kobiet rozsianych po Jirga Para Lhao i Hekseville. Patrz opis trofeum Fanka Saghassiego.

 

Ekspertka wydobycia 
Udało ci się wydobyć 5 kamieni talizmanów.
Talizmany wydobędziesz w kopalniach, które na pewno odwiedzisz w niektórych misjach fabularnych. Rozbijając zielone złoża minerałów, czasami znajdziesz w nich talizmany. Uzbieranie pięciu powinno nastąpić naturalnie podczas przechodzenia gry.

 

Budowa w rurach 
Udało ci się umieścić 9 rodzajów mebli w domu Kat w rurach.
Meble są nagrodą za misje poboczne. Po ukończeniu ich wszystkich uzbierasz wystarczającą liczbę, aby przyozdobić dom Kat i odblokować trofeum.

 

Mistrzyni kanałów 
Udało ci się odkryć wszystkie tajemnicze studzienki teleportujące.
Na mapie znajduje się 21 studzienek. Ich lokacje widać z dużych odległości – są to niebieskawe okręgi nad powierzchnią ziemi. W trakcie gry odblokujesz większość z nich naturalnie. Pozostałe z nich możesz sprawdzić na poniższych zrzutach:

Kat mocy 
Udało ci się rozwinąć do maksimum wszystkie moce Kat.
Aby rozwinąć wszystkie moce Kat potrzebne jest 87000 kryształów. Niestety, podczas zwykłej rozgrywki, zbierając większość kryształów rozsianych po świecie i zdobywając złote medale we wszystkich wyzwaniach, nie uzbierasz wymaganej liczby. W zależności od zaangażowania w eksplorację i zabawę w górnika, zabraknie Ci od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy kryształów.

Dobrym miejscem na ich szybkie zdobywanie jest misja 19, gdzie możesz skorzystać ze sztuczki z zapisywaniem i wczytywaniem stanu gry. Gdy dojdziesz do momentu, w którym Kat jest zmuszona do poruszania się przy użyciu mocy Księżyca, podążaj za kryształami, dopóki nie znajdziesz się w odległości około 80-100 od znacznika celu. Zapisz wtedy stan gry i od razu go wczytaj. Wrócisz na początek toru przeszkód a kryształy wrócą na swoje miejsce. Te zebrane wcześniej zostaną jednak zapisane na Twoim koncie. Powtarzaj tę czynność dopóki nie osiągniesz wymaganej liczby kryształów. Tę samą sztuczkę możesz zastosować w innych fragmentach gry, lecz misja 19 daje dobry współczynnik kryształów na minutę.

 

Tropicielka szczelin 
Udało ci się pokonać pięć wielkich Nevi, które pojawiły się w anomaliach grawitacyjnych kopalni.
Wielcy Nevi pojawiają się podczas dziwnych zjawisk grawitacyjnych (Strange Gravitational Phenomena), o których dowiesz się z notyfikacji w prawym górnym rogu ekranu. Podczas tych zjawisk, nie znajdziesz w kopalniach złóż kryształów, lecz jednego dużego przeciwnika. Pokonanie go w każdej z pięciu kopalni pozwoli odblokować trofeum. Zapamiętaj, w których kopalniach Nevi został pokonany, aby nie tracić czasu na walkę, która może zająć każdorazowo kilka minut.

 

 Kolekcjonerka klejnotów zloto
Udało ci się zebrać 60 tysięcy cennych klejnotów.
Patrz opis trofeum Kat mocy.

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!