Life is Strange: Before the Storm – Poradnik do trofeów i opinia

Życie jest dziwne, bardzo dziwne…

Podziękowania dla „penija”. 😉

PORADNIK ORAZ OPINIA BĘDĄ AKTUALIZOWANE NA BIEŻĄCO PO POJAWIENIU SIĘ NASTĘPNYCH EPIZODÓW.

 

trofeaInformacje ogólne:trofea
Stopień trudności wbicia platyny: 1/10
Ilość trofeów: platynax1 / zlotox4 x15x15
Ilość trofeów offline:
Ilość trofeów online: 0
Minimalna ilość przejść: 1
Trofea możliwe do pominięcia: prawie wszystkie, ale jest wybór podrozdziałów
Zglitchowane trofea: BRAK
Czas do zdobycia platyny: 15 godzin

 

Krótko i na temat:

Epizod 1, czyli próbujemy przeskoczyć poprzeczkę.

Historię Max z Life is Strange poznałam dopiero po pojawieniu się tegoż tytułu w PlayStation Plus. Nie przepadam za przechodzonymi grami, o ile opierają się one na bardzo schematycznym scenariuszu, co było widać w pierwszej odsłonie tej serii, gdzie gra, stosowała tanie chwyty w sugerowaniu głównego złoczyńcy. Nie mniej jednak podchodzę do Before the Storm z czystą kartką, mając nadzieję, że tym razem nie wszystko będzie takie proste.

Tym razem wcielamy się w postać Chloe, którą mieliśmy już okazję poznać w poprzednich pięciu epizodach. Zbuntowana nastolatka nie do końca wie jak odnaleźć się z małym miasteczku, jakim jest Arcadia Bay. Dotknięta przez traumy przeszłości, próbuje odnaleźć sens swojej egzystencji. Typowa outsiderka, który mimo pragnienia bliskości, odpycha prawie każdego napotkanego człowieka, bojąc się zaangażować nawet w prostą przyjaźń. A to wszystko przez śmierć ukochanego taty i wyprowadzkę najlepszej przyjaciółki. Zostawiona sama sobie, próbuje wiązać koniec z końcem, wkraczając na ścieżkę, może nie tyle zła, ale zdeprawowania – zrywania się ze szkoły, alkoholu i ciętego języka. Wszystko zmienia się, gdy spotyka na swojej drodze Rachel Amber – wzorową uczennicę, lubianą przez całe miasteczko, ale skrywającą tajemnicę. Tajemnicę, która może połączyć obie dziewczyny.

Hello Chloe, miło Cię widzieć.

Pierwszy epizod trwa około godziny, w porywach do trzech. Nie ma sensu opisywania poszczególnych faktów z rozgrywki, ponieważ każda dodatkowo napisana przeze mnie informacja, może zepsuć Wam zabawę. Warto jednak zaznaczyć, że przez większość czasu rozmowy są dosyć sztywne, nie czuć tej „chemii” między bohaterami, jak w poprzednich epizodach, a i też szybkość, z jaką to wszystko się dzieje jest moim zdaniem dużo przesadzona. Ma się wrażenie, że bohaterki, które wymieniły ze sobą kilkanaście zdań, w sekundę stały się najlepszymi przyjaciółkami. Dodatkowo wybory w tym epizodzie wydają się być czysto kosmetyczne, specjalnie resetowałam checkpointy, aby posprawdzać różne reakcje na dane odpowiedzi i niestety w większości prowadziły one do takiego samego rezultatu. Jedynym pozytywnym zaskoczeniem jest sama końcówka, która zwiastuje nadejście bardzo ciekawych wydarzeń w życiu obu dziewcząt.

Myśląc o Life is Strange, myślę przede wszystkim o świetnym soundtracku, który został wykonany przez Daughter. Odsłuchać możecie go sobie TUTAJ, a ze swojej strony mogę go bardzo polecić, bo to nie tylko świetna linia melodyczna, ale i klimatyczny wokal, który wsiąka w gracza i nie potrafi szybko wypłynąć.

Rachel, wiemy, że zmienisz życie Chloe. Ale czy będą to dobre zmiany?

Reasumując, jest to ten sam poziom gameplayu, co poprzednie odcinki. Jedynym dodatkiem jest opcja „pyskówki”, która pozwala „wygrać” daną konwersację i postawić na swoim. Jest to idealne rozwinięcie dla graczy znających język angielski na wysokim poziomie, ponieważ musimy wyciągać wnioski z poprzednich linii dialogowych. Sporo natomiast jest również dodatkowych dialogów, o których dowiecie się dopiero na końcowym podsumowaniu wyborów. Gra w skrócie wymaga lizania ścian, by nie umknęło co Ci coś, co przygotowali dla Ciebie twórcy.

Platyna jest banalna i różni się od poprzedniej tylko tym, iż zamiast zdjęć, mamy tutaj do wykonania „graffiti”, a tak naprawdę będą to bohomazy wykonane markerem przez Chloe. Nie ma nawet takiej opcji, żeby ta platyna nie znalazła się w Waszej kolekcji. Pady w dłoń i do roboty!

 

Epizod 2 i 3

Stay tuned. We are coming!

 

Krok po kroku:

 • Ukończenie gry wraz ze wszystkimi opcjonalnymi graffiti – W chwili publikacji tego materiału, dostępny jest tylko jeden epizod, a cała platyna opiera na 3 częściach, więc musicie trochę odczekać, zanim twórcy opublikują ostatni epizod. Na dzień dzisiejszy, dostępnych jest 11 trofeów, z czego jedno wymaga po prostu ukończenia gry, a reszta to opcjonalne dodatkowe czynności w postaci wykonania bohomazów na różnych rzeczach przez Chloe (odpowiednik zdjęć przez Max w podstawce gry). Po kliknięciu w poniższe linki, zostaniecie przeniesieni do filmików z lokalizacją graffiti.

GRAFFITI:

EPIZOD 1 | EPIZOD 2 | EPIZOD 3

 

Poradnik:
Bring on the Storm 
Complete all other trophies.
Platyna możliwa do zdobycia dopiero po pojawieniu się ostatniego epizodu! Aktualnie nie ma możliwości jej zdobycia.

 

Recreational Vandalism 
Complete the optional graffiti #1 in Episode 1: Awake.
Podrozdział „Old Mill – Exterior”.
Na samym początku gry, gdy przejmiecie władzę na Chloe i udacie się na przez płot, po wejściu na górkę, skieruj się za kampera, na nim pojawi się opcja zrobienia graffiti. Nie ma różnicy, którą opcję wybierzesz.
Poniżej znajduje się filmik z wszystkimi dziesięcioma graffiti w tym epizodzie.

TIMELINE:

 1. 0:07 Recreational Vandalism / Podrozdział: Old Mill – Exterior
 2. 1:01 I See U Saw / Podrozdział: Old Mill – Interior
 3. 1:35 The Last Unicorn / Podrozdział: Price House – Upstairs
 4. 2:10 Home Unimprovement / Podrozdział: Price House – Downstairs
 5. 3:13 Rock Idol / Podrozdział: School Campus
 6. 4:04 Dramatis Personae / Podrozdział: School Drama Lab
 7. 4:52 Mulligan Stew / Podrozdział: Train
 8. 5:59 Pioneer Spirit / Podrozdział: Overlook
 9. 6:43 Face Your Anger / Podrozdział: Junkyard
 10. 7:39 Lucid Writing / Podrozdział: Dream

 

I See U Saw 
Complete the optional graffiti #2 in Episode 1: Awake.
Podrozdział „Old Mill – Interior”.
Zaraz po wejściu do budynku, udaj się przed siebie, na ścianie po lewej stronie za barem, znajduje się ostrze piły (Saw Blade), na którym możesz wykonać graffiti.

 

The Last Unicorn 
Complete the optional graffiti #3 in Episode 1: Awake.
Podrozdział „Price House – Upstairs”
Po wstaniu z łóżka, centralnie przed Tobą, na ścianie przy drzwiach, wisi plakat fantasy, na którym możesz wykonać akcję graffiti.

 

Home Unimprovement 
Complete the optional graffiti #4 in Episode 1: Awake.
Podrozdział „Price House – Downstairs”
Po wyjściu na dwór i rozmowie z Davidem, będziesz musiał pójść do garażu po narzędzia, podejdź do skrzynki stojącej na środku pomieszczenia, podejmij interakcję, a następnie wykonaj graffiti.

Rock Idol 
Complete the optional graffiti #5 in Episode 1: Awake.
Podrozdział „School Campus”
Gdy dotrzesz już na podwórko szkolne, udaj się w lewo, na ścianie budynku będzie możliwa opcja zrobienia graffiti.

 

Dramatis Personae 
Complete the optional graffiti #6 in Episode 1: Awake.
Podrozdział „School Drama Lab”
Graffiti znajduje się w pomieszczeniu, w którym przebiera się Chloe, na wprost od drzwi wejścia do przebieralni.

 

Mulligan Stew 
Complete the optional graffiti #7 in Episode 1: Awake.
Podrozdział „Train”
Chloe będzie musiała zorganizować sobie miejsce do siedzenia, po odsunięciu skrzynki, udaj się na tył pociągu, spójrz na tamtejszy wiersz na ścianie, podejmij interakcję, a następnie dopisz wybrane zdanie.

 

Pioneer Spirit 
Complete the optional graffiti #8 in Episode 1: Awake.
Podrozdział „Overlook”
Gdy razem z Rachel wespniecie się na taras widokowy, będziesz musiał znaleźć sposób na aktywowanie lornetki na monety. Zaraz przed tarasem stoi duży posąg, na którym możesz wykonać swoje bohomazy.

 

Face Your Anger 
Complete the optional graffiti #9 in Episode 1: Awake.
Podrozdział „Junkyard”
W pewnym momencie Chloe będzie miała możliwość rozwalania kijem bejsbolowym wszystkiego co popadnie. Aby wykonać graffiti potrzebne do tego trofeum, musisz najpierw zniszczyć wysoki znak, a następnie kopnąć farbę stojącą obok. Dopiero po wykonaniu tych czynności pojawi się możliwość wykonania rysunku na znaku.

 

Lucid Writing 
Complete the optional graffiti #10 in Episode 1: Awake.
Podrozdział „Dream”
Tylko gdy uzyskasz panowanie nad Chloe, spojrzyj na plakat wiszący na przednik siedzeniu i podejmij akcję, włączy się krótka cutscenka, następnie możesz zdjąć wspomniany plakat, kolejno w butelce wina znajduje się marker (musisz wybrać opcję „Look”) i dopiero wtedy możesz wykonać graffiti. Czynności mogą być, ale nie muszą, przerywane przerywnikami filmowymi

 Awake, Dear Heart 
Complete Episode 1: Awake.
Ukończenie pierwszego epizodu zajmuje około 2 godziny. Na napisach końcowych wpadnie trofik.

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora.