Unravel – Poradnik do trofeów i opinia

3dOOFTn

 

trofea Informacje ogólne:  trofea
Stopień trudności platyny: 4/10
Ilość trofeów: platynax1 / zlotox7 / srebrox8 / brazx10
Ilość trofeów offline: 26
Ilość trofeów online: 0
Minimalna ilość przejść: 1
Trofea możliwe do pominięcia: BRAK (wybór chapterów)
Zglitchowane trofea: BRAK
Czas do zdobycia platyny: 10-15 godzin

Krótko i na temat, czyli opinia po splatynowaniu:

Kto by się spodziewał dobrej logicznej platformówki  zaraz na początku roku od nieznanego studia Coldwood Interactive? Raczej nikt, dlatego podchodziłam do tej gry z lekkim dystansem, szczególnie, że jeżeli chodzi o platformówki to trudno mnie zaskoczyć, bo je po prostu uwielbiam. Zręcznościówka w świecie 2,5D z piękną oprawą graficzną i muzyczną? Bring it on!

rA3WMB5

Unravel to świetna odskocznia od tytułów AAA.

Witaj w skandynawskiej krainie. Głównym bohaterem gry jest Yarny, a za cel postawione jest uzupełnienie albumu wspomnieniami „zdjęciami” pewnej rodziny. Jest to taka historia, której morałem jest zapamiętywanie najważniejszych chwil życia. Wszystko jest opowiedziane tak subtelnie i zręcznie, że w grze nie potrzeba żadnych wypowiedzianych słów, aby historia chwyciła za serce. W prostocie tkwi siła. I teraz tak, Yarny jest zrobiony z włóczki, którą może wykorzystywać na różne sposoby. Możemy tworzyć trampoliny i wszelkiego rodzaju liny, można się wspinać, bujać, wszystko co się tylko żywnie podoba, ale trzeba uważać, bo w pewnym momencie tej włóczki po prostu zabraknie. Dlatego co jakiś czas rozstawione są punkty kontrolne, które dostarczą dodatkową ilość włóczki, która pozwoli wyruszyć w dalsze przygody.

Zdziwił mnie poziom trudności gry, bo o ile sam pomysł korzystania z włóczki jest niebanalny i można by go wykorzystać na kilka naprawdę ciekawych sposobów, tak Unravel jest naprawdę proste i każdy przeciętny gracz, lubiący platformówki nie powinien mieć najmniejszego problemu z ukończeniem gry. Co za tym idzie, każdy level można spokojnie przejść w 10 minut (a jest ich 12). To trochę mało, bo zanim wkręcimy się w klimat rozdziału to już niestety musimy kończyć i przenieść się w inny okres życia. Od razu uśmiecham się pod nosem, kiedy przeglądam recenzje i widzę, że jednorazowe przejście zajęło autorowi 5-7 godzin. U mnie były to 3 godziny z zebraniem większości znajdziek – więc sam widzisz, że rozstrzał jest dosyć duży. Jak jesteś dobry w platformówki to gra fabuła dostarczy Ci zabawy na maksymalnie 4 godziny. Trochę za krótko jak dla mnie, ale jeżeli chodzi o stosunek długości do ceny, to nie jest aż tak źle.

Udźwiękowienie… Jak czytasz moje opinie to pewnie zwróciłeś uwagę na to, że zawsze odnoszę się do muzyki i dźwięku w grze. A to dlatego, że jest to dla mnie jeden z najważniejszych elementów składowych zarówno filmów jak i gier. Dlaczego? Bo dźwięk działa wyraźniej na mózg i emocje niż wzrok. Unravel może pochwalić się pięknym soundtrackiem piano, który świetnie oddaje cały charakter gry. Skrzypiący śnieg, odgłosy fal, zwierząt – to wszystko dopełnia grę do perfekcji.

Unravel stoi grafiką. Piękne krajobrazy, detale poszczególnych rozdziałów sprawiają, że jest to chyba jedna z najpiękniejszych platformówek, jaka powstała na PS4. Gdziekolwiek nie spojrzysz, dostrzeżesz ogrom pracy włożoną w szatę graficzną i elementy pogodowe. Wiosna, lato, jesień, zima. Każda pora roku przedstawiona w swój unikatowy sposób i gra świateł zasługują na najwyższe uznanie.

5SAbucq

To niesamowite jak bez słów można przekazywać emocje.

Łowcy! Unravel posiada szybką platynę, która może uprzykrzyć trochę życia, jeżeli nie jesteś dobry w platformówki. Gra wymaga przejścia każdego levelu bez zginięcia, co dla niektórych może okazać się nie lada wyzwaniem. Platynowy pucharek powinien zająć maksymalnie 15 godzin. Na szczęście większość sekretów jest łatwo poukrywana, więc bardzo możliwe, że podczas pierwszego, wolnego od trofeów, przyjścia gry zbierzesz zdecydowaną większość z nich. No ale nie może być za sielankowo, dlatego mamy postawione przed sobą wyzwanie, aby ukończyć levele bez zginięcia. Moja rada – nie śpiesz się i zawsze używaj l2 przy spadku z dużych wysokości.

Krok po kroku:

  • Przejście gry ze wszystkimi znajdźkami – Gra ma 12 rozdziałów i 55 znajdziek. Staraj się przechodzić levele bez zginięcia i pamiętaj o zbieraniu sekretów. Całość zajmie mniej więcej 6 godzin.
  • Każdy level bez zginięcia – Tu zaczyna się problem, bo niektóre momenty w grze mogą przyprawić gracza o chęć wyrzucenia pada przez okno – typowe zachowanie podczas wbijania platyn w platformówkach. Rozdział 8 może sprawić najwięcej trudności z uwagi na sekwencję z ptakami, która wymaga szczęścia, aniżeli umiejętności. Reszta leveli jest naprawdę łatwa i nie będzie wymagać więcej niż 2-3 podejść.

Poradnik:
mG5UpJC The Red thread platyna
Collect all trophies.
Gratulacje.

CJSEt6R Renewed zloto
Mend a broken bond.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu ostatniego dwunastego rozdziału „Renewed”.

nAyD9cr No stone unturned zloto
Find every secret.
W grze znajduje się 55 znajdziek – po 5 w 11 rozdziałach. W każdym momencie możesz sprawdzić ilość brakujących sekretów w danym rozdziale w „głównym menu”, czyli po podejściu do zdjęcia odpowiedniego wspominania. Znajdźki zapisują się w momencie dojścia do punktu kontrolnego, więc możesz od razu wyjść w momencie checkpointu (czerwony kłębek włóczki). Polecam zbierać wszystko za pierwszym podejściem, gdy nie będziesz się męczył z przechodzeniem gry bez zginięcia. Niektóre sekrety są sprytnie ukryte, co więcej – wiele z nich znajduje się w miejscach niebezpiecznych, w których nietrudno o zgon. W opisie filmiku znajdziesz dokładną rozpiskę sekretów.

Rozdział 1
Sekret 1 0:07
Sekret 2 0:17
Sekret 3 0:28
Sekret 4 0:59
Sekret 5 1:15

Rozdział 2
Sekret 1 1:30
Sekret 2 1:57
Sekret 3 2:06
Sekret 4 2:34
Sekret 5 3:05

Rozdział 3
Sekret 1 3:51
Sekret 2 4:30
Sekret 3 4:41
Sekret 4 5:06
Sekret 5 5:37

Rozdział 4
Sekret 1 5:51
Sekret 2 6:18
Sekret 3 6:49
Sekret 4 7:08
Sekret 5 8:43

Rozdział 5
Sekret 1 9:04
Sekret 2 9:40
Sekret 3 10:09
Sekret 4 10:29
Sekret 5 11:00

Rozdział 6
Sekret 1 11:31
Sekret 2 11:50
Sekret 3 12:17
Sekret 4 12:32
Sekret 5 12:47

Rozdział 7
Sekret 1 14:32
Sekret 2 15:03
Sekret 3 15:38
Sekret 4 15:56
Sekret 5 16:11

Rozdział 8
Sekret 1 16:28
Sekret 2 17:35
Sekret 3 18:37
Sekret 4 19:05
Sekret 5 19:27

Rozdział 9
Sekret 1 19:49
Sekret 2 20:30
Sekret 3 20:55
Sekret 4 21:17
Sekret 5 21:34

Rozdział 10
Sekret 1 22:16
Sekret 2 23:13
Sekret 3 23:24
Sekret 4 24:07 Reckless 
Sekret 5 25:12

Rozdział 12
Sekret 1 25:41
Sekret 2 26:40
Sekret 3 27:52
Sekret 4 28:22
Sekret 5 28:39

dD1CZbH Not so fragile after all zloto
Finish each level from start to finish without dying.
Musisz ukończyć wszystkie 12 rozdziałów bez zginięcia. Oczywiście możesz restartować plansze od ostatniego checkpointu, więc możesz spokojnie przytrzymywać dpdol w razie utknięcia w planszy. Jeżeli nie wiesz, które chaptery ukończyłeś bez zginięcia podczas pierwszego, normalnego przechodzenia gry – na każdym ukończonym w ten sposób zdjęciu będzie złota korona, podobna do tej z ikonki pucharka. Poniżej znajdziesz tipy dla niektórych rozdziałów oraz link do filmików, które pomogą jeżeli sam nie jesteś w stanie przejść bez zginięcia.

Rozdział 3
– odganiaj muchy, które przeszkadzają, za pomocą  – lasso  będzie je wyłapywać,

Rozdział 8
– uciekaj przed ptakami najszybciej jak możesz, skacz, aby przyspieszyć trochę ruchy. W sytuacji kryzysowej, gdy widzisz nadlatującego ptaka i wiesz, że nie dobiegniesz do bezpiecznego miejsca, spróbuj zrobić szybki unik przez zmianę kierunku biegu + podskok. Kilka razy udało mi się tak przechytrzyć latające zwierzęta,
– po wyjęciu wiaderka ze studni, nałóż je na siebie, aby bezpiecznie przejść przez pole,

Rozdział 11
– trzymaj się cały czas lampy r2,
– na górce koniecznie trzymaj się trzech wyznaczonych punktów (jak chwycisz się lampy i zawieje wiatr, spadniesz na sam dół),
– w sekwencji wodnej po prostu skacz po kawałkach lodu, a gdy znajdziesz się w wodzie koniecznie płyn przed siebie – nigdy nie zawracaj!

Reszta rozdziałów jest naprawdę prosta i nie powinno być problemu z ich przejściem. Jak zwykle polecam nie spieszyć się i nie wyrzucać pada przez okno przy kolejnym niepowodzeniu. Poniżej znajdziesz odnośnik do filmików, które pokazują jak przejść każdy rozdział bez zginięcia. Jest to chyba najlepszy forma pomocy z tego rodzaju trofeum i mam nadzieję, że Ci w ostateczności pomoże.

Link do playlisty ze wszystkimi levelami bez zginięcia – KLIKNIJ TUTAJ

qRUwkuO Missing piece braz
Find the first missing piece.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu pierwszego rozdziału.

QL5ZQYG Watch the waves braz
Find the second missing piece.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu drugiego rozdziału.

 Found at last braz
Find the third missing piece.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu trzeciego rozdziału.

b0LLzWx Walkabout braz
Find the fourth missing piece.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu czwartego rozdziału.

eUt5s28 Everlasting braz
Find the fifth missing piece.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu piątego rozdziału.

eUt5s28 Scarred earth braz
Find the sixth missing piece.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu szóstego rozdziału.

2tcNvSc Shut down braz
Steal the sixth missing piece back.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu siódmego rozdziału.

fvvVvcw Reach out braz
Find the seventh missing piece.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu ósmego rozdziału.

iZyrlsJ Cold but warm braz
Find the eighth missing piece.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu dziewiątego rozdziału.

X8h3GW5 Time will catch up braz
Find a broken half piece.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu dziesiątego rozdziału.

xJOrucx The end is not the end zloto
Find the other broken half piece.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu jedenastego rozdziału.

IFJPEGY Gardener srebro
Tear down all the thistles in one go.
Rozdział pierwszy. Musisz zerwać wszystkie osety, jakie napotkasz w tym chapterze. Jest ich 6, z czego 2 są związane ze znajdźkami, resztę usuniesz z tokiem przechodzenia fabuły. Wszystkie muszą zostać zerwane podczas jednego przejścia! Lokalizację osetów znajdziesz na poniższym filmiku.

MI0ECNM Eagle eye srebro
Find the secret hidden in the tree tops where you fly.
Chyba najgorsza znajdźka w całej grze, bo kompletnie jej nie widać. W rozdziale 2 dojdziesz do sekwencji, w której będziesz latał na latawcu. Na jednym z drzew znajduje się sekret. Po więcej informacji zapraszam do filmiku w opisie trofeum „No stone unturned„.

zqKqBqe Pacifist zloto
Make it through the mire in one go without swatting any mosquitoes.
Rozdział 3. W pewnym momencie zaczną atakować Cię komary. Jest tylko jeden sposób na ich zabicie, a trofeum polega właśnie na tym, aby nie uszkodzić ani jednego osobnika. Pod żadnym pozorem nie wciskaj r2, jeżeli nie podświetla Ci się punkt zaczepienia. Trofik wpada dopiero po ukończeniu całego rozdziału.

T7DJqNE Get a clew srebro
Get the secret hidden in the mountain maze.
Sekret w rozdziale 4 „Mountain Trek”. Patrz trofeum „No stone unturned„.

jHC2PzU Pathfinder zloto
Make it to the water wheel without using a log raft.
W rozdziale 5 „Off The Rails” na samym początku levelu będziesz miał możliwość używania tratwy, by pokonać odcinek wody. Aby zdobyć to trofeum nie możesz skorzystać z tego udogodnienia, tylko musisz znaleźć inny sposób na przejście tego rozdziału. Na TYM filmiku jest wszystko świetnie pokazane.

SQhUkr6 Dig where you stand srebro
Use the excavator to find a secret.
Patrz trofeum „No stone unturned„.

hIukUcw Undaunted srebro
Find the secret in the crushing zapping death machine.
Patrz trofeum „No stone unturned„.

TP7jsYg Obsessive srebro
Break all the ice on the way to the letterbox in one go.
Rozdział 8 „The Letter”. Każdy wodny zbiornik i jedna kałuża (razem 12 elementów) pokryte są lodem i Twoim zadaniem jest po prostu ten lód rozbić. Aby to zrobić musisz dwa razy naskoczyć na dany odcinek jeziorka/kałuży. Koniecznie lód musi zniknąć, a nie tylko pęknąć! Na poniższym zdjęciu znajdziesz wszystkie lokalizacje lodu.

RqbocyF

43KZZSr Snowfall zloto
Clear all the snowy branches in one go.
Kolejne proste trofeum. Tym razem w rozdziale 9 musisz oczyścić wszystkie gałęzie ze śniegu. Zrobisz to przez zawiśnięcie na danej gałęzi przy pomocy lassa r2 lub po prostu stanięciu na niej. Trofik wpada nawet jak nie oczyścisz wszystkich gałęzi. W razie problemów TUTAJ znajdziesz filmik, który pomoże wbić to trofeum.

J87zUiF Reckless srebro
Find the secret in the engine room.
Trofeum związane ze znajdźką w rozdziale 10 – Rust. W pomieszczeniu z samochodem i magnesem po lewej stronie znajduje się skrzynka, w której ukryty jest sekret. Musisz za pomocą magnesu i silnika samochodu rozwalić tę skrzynkę. Po lewej stronie auta masz pilot do sterowania urządzeniem. W razie problemów odsyłam do filmiku w opisie trofeum „No stone unturned„.

RXOblTc Flow srebro
Use your lasso to jump between 25 different points without touching the ground.
Trofeum do zdobycia tylko w ostatnim rozdziale. To tutaj znajdziesz świecące punkty, pomiędzy którymi możesz przemieszczać się za pomocą lassa r2. Musisz 25 razy zaczepić się o różne punkty (zawsze po dotknięciu punkt zanika) i oczywiście podczas wykonywania tego nie możesz dotknąć ziemi.

dyo15WV

 

Poradnik napisany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora.